czwartek, 1 grudnia 2022 09:42

Masz pieniądze? Zainwestuj w magazyn! Podpowiadamy dlaczego to dobra inwestycja

Autor kal
Masz pieniądze? Zainwestuj w magazyn! Podpowiadamy dlaczego to dobra inwestycja

W czasach szalejącej inwestycji wielu zastanawia się, w co zainwestować, aby nasz kapitał nie stracił na wartości. Jednym z pomysłów na biznes, który jest rekomendowany przez ekspertów jako dobra inwestycja, jest wynajem magazynów. Od czego jednak zacząć, aby nie popełnić błędów i jak sprawić, że wyłożone na to pieniądze szybko się zwróciły i dały nam profity?

W jaką nieruchomość warto zainwestować?

Od wielu lat nieruchomości w Polsce zyskują na wartości. Rosną ceny domów i mieszkań na wynajem. I choć w dużych miastach obserwujemy często puste lokale sklepowe, usługowe czy biurowe, nowe magazyny rosną jak grzyby po deszczu. Wynika to po pierwsze z tego, że jest ciągle dużo firm, które zaczynają lub rozwijają swoją działalność, a w czasach kryzysu i niepewnego rynku bardziej opłaca im się wynająć niż kupować własne pomieszczenia. Coraz więcej również kupujemy przez Internet, rośnie więc zapotrzebowanie na magazyny sklepów internetowych i firm kurierskich. Niskie koszty pracownicze w Polsce i wolny rynek Unii Europejskiej sprawiają, że wiele firm właśnie w naszym kraju lokuje swoje magazyny czy centra logistyczne. Dotyczy to zarówno wielkich międzynarodowych firm, jak i mniejszych, które poszukują hali magazynowych dla swojej działalności. Nic dziwnego, że zarówno wokół wielkich metropolii jak i nawet w lokalnych strefach przemysłowych niewielkich miasteczek powstaje coraz więcej lokali oferujących wynajem magazynów.

Magazyn to nie tylko pusta hala

Jeśli dysponujemy wolnym kapitałem warto wziąć pod uwagę właśnie zainwestowanie w magazyn na wynajem. Zanim się na to zdecydujemy ważne jest rozeznanie, jak duże jak zapotrzebowanie na magazyny i gdzie w związku z tym warto kupić działkę pod magazyn lub gotowy już obiekt. Bardzo ważne są drogi dojazdowe prowadzące do naszej inwestycji, po których będą poruszać się pojazdy przywożące i odbierające towary z naszej hali. Wiele firm chce przy magazynie ulokować również swoje biuro. Musimy więc zadbać o takie pomieszczenia i zapewnić wszystkie niezbędne media, łącznie z dobrym dostępem do Internetu. Często przy magazynie potrzebne jest też miejsce na przeładunek i organizację spedycji. Jeśli możemy to zorganizować, z pewnością nasza oferta będzie lepsza od konkurencji. Warto też sprawdzić, jaki jest plan zagospodarowania przestrzennego dla okolicznych działek i czy jest w planach budowa tam kolejnych inwestycji, które mogą mieć wpływ na nasz biznes. Z doświadczenia wiadomo, że warto inwestować w działki położone w tzw. strefach ekonomicznych, bo zazwyczaj są one dobrze wyposażone w drogi i media, a położenie w jednym miejscu wielu firm przyciąga kolejnych klientów.

Zanim kupisz musisz to wiedzieć

Aby nasz magazyn na wynajem był atrakcyjny musimy sprawić, by było w nim to, czego poszukują firmy zainteresowane powierzchnią magazynową. Czego jednak poszukuje się właśnie na rynku? Jak trafić w oczekiwania? Jak zbudować lub kupić magazyn, który szybko znajdzie najemcę i szybko da nam zwrot z inwestycji? Możemy sami przeprowadzić analizę albo zaufać ekspertom, którzy doradzą nam od czego zacząć wynajem magazynów w zależności od tego, jaką kwotę chcemy przeznaczyć na inwestycję. Z pewnością jednak nie warto tego odkładać w czasie rosnącej inflacji, bo nieruchomości na wynajem to najlepsze lokata.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje