środa, 14 lipca 2021 10:16

Mężczyzna znęcał się nad koniem. Bartka uratowali mieszkańcy nowosądeckiej gminy

Autor Aleksandra Tokarz
Mężczyzna znęcał się nad koniem. Bartka uratowali mieszkańcy nowosądeckiej gminy

Był wychudzony, zaniedbany, miał chore uszy, liczne stare i świeże rany na ciele. Dodatkowo poprzerastane kopyta. Bartka cudem udało się uratować. Zwierzę zostało już odebrane właścicielowi. Inspektorzy Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami apelują jednak - „Jeśli widzicie zaniedbane lub krzywdzone zwierzę, reagujcie!”.

O tym, że właściciel miał znęcać się nad zwierzęciem inspektorów Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Krynicy-Zdroju poinformowali mieszkańcy jednej z miejscowości w powiecie nowosądeckim. Jak wynikało ze zgłoszenia, koń uciekł od właściciela i leżał na posesji osoby zgłaszającej. Nie był w stanie wstać, ani się poruszać. Był bardzo wychudzony, zaniedbany, ciężko oddychał.

Właściciel posesji, na którą dotarło zmęczone zwierzę, bezzwłocznie rozpoczął poszukiwania pomocy. Na miejscu zjawił się lekarz weterynarii, policja, a także pracownicy Urzędu Gminy. Po chwili pojawił się tam również mężczyzna, który przyznał, iż jest właścicielem konia.

Zwierzę poczuło się lepiej dopiero po interwencji weterynarza. Na polecenie pracowników Urzędu Gminy konia przewieziono do jednego z gospodarstw, którego właściciel zajął się zwierzęciem.

- Z związku z otrzymanym zgłoszeniem w ten sam dzień, czyli 2 lipca, przedstawiciel naszego Towarzystwa udał się wraz z jedną z osób zgłaszających do Urzędu Gminy, aby ustalić co się dzieje ze zwierzęciem i na jakiej postawie koń Bartek został odebrany właścicielowi. Za zgodą pracownika Urzędu Gminy, przedstawiciel naszego Towarzystwa oraz osoba zgłaszająca pojechały do gospodarstwa, w którym przebywa koń, aby go zobaczyć. Z związku ze zgłoszeniami, otrzymanymi zdjęciami konia, które były wykonane 29 czerwca oraz stanem i kondycją zwierzęcia, jaką zastał nasz inspektor, 3 lipca nasze Towarzystwo złożyło w Komisariacie Policji zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa znęcania się nad koniem Bartkiem przez jego właściciela. Nasze Towarzystwo będzie wykonywać uprawnienia (prawa) pokrzywdzonego oraz będzie działać w charakterze oskarżyciela posiłkowego w toczącym się postępowaniu - tłumaczą przedstawiciele Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Krynicy-Zdroju.

🚨 MIESZKAŃCY NOWOSĄDECKIEJ GMINY RATUJĄ KONIA BARTKA 🐎 I PROSZĄ NAS O POMOC! 🚨 WSZYSTKIE KOMENTARZE ZAWIERAJĄCE...

Opublikowany przez Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce Oddział w Krynicy-Zdroju Sobota, 10 lipca 2021

Wójt Gminy wydał decyzję o czasowym odebraniu właścicielowi konia. Do czasu uprawomocnienia decyzji Bartek pozostanie pod opieką urzędu.

fot. Facebook/TOZ w Krynicy Zdroju

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje