piątek, 6 października 2023 13:26

Miechów: "Będzie się wiele działo i każdy znajdzie coś dla siebie". Nadchodzi święto czytania

Autor Mirosław Haładyj
Miechów: "Będzie się wiele działo i każdy znajdzie coś dla siebie". Nadchodzi święto czytania

Festiwal Książki Miechów jest świętem miłośników czytania w każdym wieku i każdego gatunku. Nie chcieliśmy się zamykać np. na kryminał czy fantastykę, ponieważ w pierwszej edycji chcemy zobaczyć, co przyciągnie najwięcej czytelników i może kolejne edycje będą bardziej tematyczne – mówi w rozmowie z Głos24 Ewa Majewska-Dudek z Fundacji Stawiamy na Rozwój, która zachęca do odwiedzenia festiwalu i zapewnia, że atrakcji podczas wydarzenia nie zabraknie. – Festiwal odbędzie się w Miechowie w hali sportowej przy Zespole Szkół Nr 1, tak zwanym „ekonomiku”. Miłośników czytania nie trzeba przekonywać, aby z nami świętowali, a niezdecydowanych zapraszamy, bo będzie się wiele działo i każdy znajdzie coś dla siebie – dodaje.

Festiwal Książki w Miechowie to nowe wydarzenie kulturalne, organizowane dla miłośników i amatorów literatury oraz świata spisanego na kartach książek. Adresowane jest do czytelników w każdym wieku, bo, jak wiadomo, literatura nie ma barier. „Nawet jeśli nie jesteś regularnym czytelnikiem, ten Festiwal otworzy dla Ciebie wrota magii książek i literatury. Dlatego, czekamy na każdego z Was” – napisali organizatorzy na stronie internetowej festiwalu.

Wydarzenie odbędzie się w dniach 6-7 października i połączy znanych na świecie pisarzy, lokalnych autorów oraz grono wystawców, którzy dołączą do stoisk z książkami. Wywiady i strefa autografów dadzą możliwość spotkania z osobowościami świata literatury, z kolei wsparcie przedsięwzięcia przez Województwo Małopolskie, Powiat Miechowski, Gminę Miechów, szereg bibliotek, najważniejsze instytucje oraz media zapewni należytą i solidną oprawę a także opiekę.

– Targi książki, czyli kilkanaście spotkań z autorami wielu gatunków (literatura dziecięca, młodzieżowa, kobieca, kryminał, historia, reportaż, poezja), rozmowy na temat promocji czytelnictwa a także te prowadzone z miechowską młodzieżą, która w wieku kilkunastu lat zaczęła osiągać sukcesy z pasji do pisania i dziennikarstwa. Strefa autografów autorów oraz innych artystów biorących udział w wydarzeniu. Kilkanaście godzin książkowych warsztatów, gier i zajęć artystycznych. Teatrzyk kamishibai. Rozstrzygnięcie konkursów dla dzieci i młodzieży wraz z wręczeniem nagród. Wymiana książek. Będzie można również nabyć gadżety festiwalowe oraz inne, ręcznie robione drobiazgi – wylicza atrakcje organizatorka Festiwalu Książki w Miechowie, Ewa Majewska-Dudek, prezes Fundacji Stawiamy na Rozwój, która wraz mężem Tomaszem Dudkiem jest pomysłodawczynią nowego wydarzenia kulturalnego na mapie Miechowa. Z panią Ewą porozmawialiśmy o nadchodzącym festiwalu.

Ewa Majewska-Dudek/ Fot. Fundacja Stawiamy na Rozwój

Pani Ewo, jak zrodziła się w pani pasja do książek?

– Przyznam, że nie zawsze lubiłam czytać, zwłaszcza lektur w szkole, ale kiedy trafiłam na książkę, która mnie „wciągnęła”, to zaczęłam sięgać po kolejne, testując różne gatunki. Dlatego wiem, że ważne jest, aby w dzieciach i młodzieży zaszczepiać miłość do książek i właśnie do tego, aby próbowali oni czytać to, co im się podoba, a nie to, co jest narzucone. Bo czytanie jest fajne! Przez organizację takiego wydarzenia jak Festiwal Książki chcemy promować czytelnictwo, ale i zachęcać do podejmowania prób pisania własnych tekstów.

Jakie książki pani lubi?
– Lubię czytać książki, które coś wnoszą do mojego życia i pomagają bardziej zrozumieć świat, ale również, kiedy potrzebuję odetchnąć, sięgam po książki lekkie i przyjemne.

Przechodząc do festiwalu, skąd wziął się pomysł na jego organizację?
– Fundacja Stawiamy na Rozwój jest założycielem sieci biblioteczek plenerowych w gminie Miechów. Początkowo powstały cztery biblioteczki, a w ramach odpowiedzi na potrzeby mieszkańców zostało również zorganizowane miejsce na tzw. otwartą biblioteczkę, która znajduje się w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Miechowie. Działają one na tej samej zasadzie, czyli są ogólnodostępne, można z nich zabierać książki, a także przynosić swoje, aby inni czytelnicy mogli z nich skorzystać. Koordynując działania biblioteczek, przeprowadziliśmy lekcje biblioteczne, wymianę oraz zbiórkę książek. Te akcje spotkały się z dużym zainteresowaniem mieszkańców Miechowa. Była to dobra okazja do rozmów z czytelnikami i na podstawie tego powstał pomysł zorganizowania „święta książki” w Miechowie.

Biblioteka plenerowa/ Fot. Fundacja Stawiamy na Rozwój
Biblioteka plenerowa/ Fot. Fundacja Stawiamy na Rozwój

Organizacja takiego wydarzenia to spore wyzwanie a przede wszystkim ogrom pracy do wykonania. Gdzie skierowaliście swoje pierwsze kroki?
– Z naszym pomysłem udaliśmy się do Dariusza Marczewskiego – burmistrza Miechowa, który po wysłuchaniu naszej koncepcji wydarzenia powiedział: „Podoba mi się”. To były słowa, które utwierdziły nas w przekonaniu, że wydarzenie powinno się odbyć. Entuzjastycznie pomysł przyjęli także Jacek Kobyłka – starosta miechowski i Paweł Osikowski – wicestarosta miechowski. Idąc za ciosem, udaliśmy się na spotkanie z Łukaszem Smółką – Marszałkiem Województwa Małopolskiego. I kolejny raz utwierdziliśmy się w przekonaniu, że festiwal jest potrzebny. Potem wszystko potoczyło się bardzo szybko. Kolejni partnerzy zaczynali z nami współpracować i oferowali chęci współpracy.

Były obawy?
– Główną obawą było to, że możemy nie być poważnie potraktowani przed wydawnictwa. Nasz festiwal to wydarzenie w stosunkowo małym mieście i przy pierwszej edycji nie wiadomo, jak festiwal będzie promowany, ile osób go odwiedzi oraz czy, nazywając rzeczy po imieniu, udział wydawnictw jest opłacalny. Oczywiście te obawy są uzasadnione i je rozumiemy. Jednak my, widząc zapotrzebowanie i chęci czytelników, jesteśmy przekonani, że wydarzenie odniesie sukces. To pierwsza edycja festiwalu, więc liczymy się z ewentualnymi niedociągnięciami. Staramy się jednak przygotować wszystko na wysokim poziomie, więc jesteśmy dobrej myśli. W przyszłym roku będzie jeszcze lepiej. Wierzymy, że nasz festiwal zostanie ciepło przyjęty przez uczestników i odbędą się jego kolejne edycje.

Jak wspomniałem, organizacja takiego wydarzenia to spore wyzwanie. Czy ktoś wam pomagał w kwestiach merytorycznych? Pytam, bo widać pełen profesjonalizm w przygotowaniach.
– Słuchamy i uczymy się od naszych partnerów. Dzięki współpracy z różnymi instytucjami i organizacjami, które posiadają już bogate doświadczenie, możemy liczyć na wsparcie merytoryczne.  Jest to dla nas niezwykle ważne, że np. wiedzę na temat autorów, których książki są najczęściej wypożyczane, otrzymujemy z miechowskich bibliotek, a kwestie związane z organizacją tak dużego przedsięwzięcia możemy przedyskutować z Twórcownią, która od kilku lat organizuje Festiwal muzyczny Gadafest.

Mateirały promocyjne/ Fot. Fundacja Stawiamy na Rozwój
Mateirały promocyjne/ Fot. Fundacja Stawiamy na Rozwój

W wyborze prezentowanej literatury skupiliście się państwo na jakimś konkretnym gatunku?
– Festiwal Książki Miechów jest świętem miłośników czytania w każdym wieku i każdego gatunku. Nie chcieliśmy się zamykać np. na kryminał czy fantastykę, ponieważ w pierwszej edycji chcemy zobaczyć, co przyciągnie najwięcej czytelników i może kolejne edycje będą bardziej tematyczne. Miechowianie z otwartymi ramionami przyjęli informację o Festiwalu Książki. Takiego wydarzenia w naszym mieście jeszcze nie było i zainteresowanie nim jest bardzo duże. Promocja rozpoczęła się już kilka tygodni temu i niemalże na każdym kroku widać plakat bądź inną informację związaną w festiwalem. Organizatorzy przyciągnęli bardzo dużo partnerów nie tylko z Miechowa, ale również z innych gmin, powiatów i województw. Jest to wydarzenie regionalne obejmujące Małopolskę oraz województwa ościenne, śląskie i świętokrzyskie. Wielu mieszkańców ziemi miechowskiej z chęcią uczestniczy w Targach Książki w Krakowie, jednak cenią również mniejsze i bardziej kameralne spotkania z autorami. Dlatego rozwiewamy wątpliwości i zapewniamy, że będzie to wydarzenie, na którym warto być!

Czyli wydarzenie jest adresowane do miłośników książek?
– Wydarzenie jest skierowane do miłośników książek oraz do osób nie do końca zainteresowanych czytaniem - będzie to dobra okazja do zachęcenia ich do tego, by sięgnąć po książki. Serdecznie zapraszamy grupy zorganizowane, szczególnie ze szkół podstawowych i średnich. Zapraszamy też bibliotekarzy, edukatorów i inne osoby zainteresowane różnymi metodami promocji czytelnictwa. Zachęcamy również osoby, które piszą do tak zwanej szuflady, żeby przyszły posłuchać, jak samodzielnie wydać książkę i uzyskać wsparcie merytoryczne. Tak, jak wcześniej wspomnieliśmy, to dwudniowe książkowe święto. Miłośników czytania nie trzeba przekonywać, aby z nami świętowali, a niezdecydowanych zapraszamy, bo będzie się wiele działo i każdy znajdzie coś dla siebie.

Tomasz Dudek - pomysłodawca festiwalu/ Fot. Fundacja Stawiamy na Rozwój
Tomasz Dudek - pomysłodawca festiwalu/ Fot. Fundacja Stawiamy na Rozwój

Co czeka odwiedzających?

– Targi książki, czyli kilkanaście spotkań z autorami wielu gatunków (literatura dziecięca, młodzieżowa, kobieca, kryminał, historia, reportaż, poezja), rozmowy na temat promocji czytelnictwa, a także te prowadzone z miechowską młodzieżą, która w wieku kilkunastu lat zaczęła osiągać sukcesy z pasji do pisania i dziennikarstwa. Strefa autografów autorów oraz innych artystów biorących udział w wydarzeniu. Kilkanaście godzin książkowych warsztatów, gier i zajęć artystycznych. Teatrzyk kamishibai. Rozstrzygnięcie konkursów dla dzieci i młodzieży wraz z wręczeniem nagród. Wymiana książek. Będzie można również nabyć ręcznie robione drobiazgi. Koło Gospodyń Wiejskich „Uniejowianki” będzie serwować wypieki domowej roboty i inne pyszności. Przygotowaliśmy też kolekcję gadżetów festiwalowych. Można mieć świetną pamiątkę, a, nabywając festiwalową koszulkę czy kubek, przyczynimy się do wsparcia kolejnych edycji festiwalu. Gadżety można zobaczyć na stronie internetowej festiwalu (https://festiwalmiechow.pl).

Jaki przebieg będzie miał festiwal?
– Wydarzenie odbędzie się 6-7 października, czyli w piątek i sobotę. Festiwal odbędzie się w Miechowie w hali sportowej przy Zespole Szkół Nr 1, tak zwanym „ekonomiku”. To dwupoziomowy budynek, w którym jednocześnie będzie się wiele działo i który pomieści całkiem sporo odwiedzających. Pierwszego dnia wieczorem festiwal przeniesie się do Kina Gryf nieopodal hali sportowej, natomiast drugiego dnia w godzinach wieczornych zaprosimy uczestników wydarzenia do Galerii Poprzecznej, gdzie będzie wystawa reportażu i spotkanie z autorem. Pierwszy dzień festiwalu, czyli piątek zaplanowaliśmy głównie dla dzieci szkolnych i młodzieży. To w tym dniu zapraszamy całe klasy i grupy zorganizowane na spotkania autorskie oraz na warsztaty. Po południu przygotowaliśmy spotkania z młodymi artystami i będziemy promować młode talenty. Wieczorem wydarzenie przeniesie się do miechowskiego kina, gdzie odbędzie się spotkanie z Gwiazdami Wieczoru: Joanną Kuciel-Frydruszak i Mariuszem Szczygłem.

Hala sportowa przy Zespole Szkół Nr 1/ Fot. Fundacja Stawiamy na Rozwój
Hala sportowa przy Zespole Szkół Nr 1/ Fot. Fundacja Stawiamy na Rozwój

W sobotę już każdy znajdzie coś dla siebie. Dzieci i młodzież będą mogli wziąć udział w atrakcjach przygotowanych przez naszych partnerów, czyli okoliczne biblioteki, Muzeum Ziemi Miechowskiej, autorów oraz inne zaprzyjaźnione organizacje. Nawet dorośli będą mogli samodzielnie przygotować róże ze zniszczonych książek, nadając im drugie życie. Miłośnicy zarówno kryminałów, poezji jak i literatury historycznej będą mogli spotkać się ze znanymi autorami, a wieczorem przeniesiemy się do Galerii na wystawę reportażu i spotkanie z artystą. Będzie można zakupić książki prosto od autorów oraz uzyskać autografy, a także spotkać innych artystów związanych z ziemią miechowską. Nie zabraknie także rękodzieła oraz pięknych niepowtarzalnych dzieł do nabycia. To również dobra okazja dla miłośników sztuki, malarstwa i miechowskich artystów takich jak Marek Hołda czy Krystyna Olchawa, z którymi będzie można się spotkać oraz zakupić pięknie wydane katalogi wraz z autografami. Poezja w pięknym wydaniu, czyli czytana przez Krzysztofa Góreckiego to kolejna festiwalowa propozycja, której nie można przegapić.

Fot.: Fundacja Stawiamy na Rozwój, materiały prasowe

Miechów - najnowsze informacje

Rozrywka