wtorek, 3 stycznia 2023 11:34

Miecz polskiego króla na aukcji w Niemczech? "Kolejna niemiecka bezczelność"

Autor Patryk Trzaska
Miecz polskiego króla na aukcji w Niemczech? "Kolejna niemiecka bezczelność"

Miecz Zygmunta III Wazy wystawiony na aukcji w jednym z domów aukcyjnych w Niemczech. W polskim Internecie zawrzało. Do sprawy odniosło się już Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Niemiecki dom aukcyjny Carsten Zeige poinformował niedawno o planowanej licytacji nietypowego okazu. Otóż przedmiotem akcji jest miecz należący najprawdopodobniej do Zygmunta III Wazy, króla Rzeczpospolitej w latach 1587–1632.

W polskim Internecie zawrzało po wpisie Edwarda Reid'a na Twietterze, który poinformował o sprawie. "Znowu nasi cudowni sąsiedzi bogacą się na naszym kraju. Wstyd hańba!"– napisał jeden z Internautów. "Kolejna niemiecka bezczelność" – dodał inny.  

Sprawa jest o tyle kontrowersyjna, że kilka tygodni temu berliński dom aukcyjny sprzedał na aukcji akwarelę Kandinskiego pt. „Kompozycja", która została zrabowana w 1984 roku z Muzeum Narodowego w Warszawie. Obraz został sprzedany za 310 tys. euro, natomiast w Polsce zostało to odebrane jako wyprzedawanie skradzionego dorobku historycznego.

Podobne nastroje zapanowały po ogłoszeniu aukcji w Carsten Zeige, który został opatrzony następującym opisem: Miecz, z datą „1592”. Prawdopodobnie z posiadania króla Zygmunta III Wazy 1587 – 1632, 1592 – 1599 Dziedziczny król Szwecji. Stalowy, czerniony hilt, inkrustowany złotem i srebrem w reliefie. Długość: 97,5 cm, długość ostrza: 83,5 cm, szerokość ostrza: 3,3 cm, szerokość osłony: 16,3 cm. Kwadratowe stalowe ostrze z pustymi szlifami na wszystkich sekcjach. Ostrze z wytrawionymi zdobieniami po obu stronach. Strona trzecia: jeździec w pozycji półleżącej, trzymający laskę dowódczą, stojący lew z profilu w lewo (część herbu Wazów), portret piersiowy z profilu w lewo pełnobrodego Osmanna z wysokim turbanem (sułtan Murad III 1574 – 1595), polski orzeł w wysokim owalu w obramowaniu z koroną. Strona krzyżowa: jeździec z mieczem prawie z profilu w lewo, popiersie profilowe mężczyzny z wieńcem laurowym we włosach w prawo, w koronie wysoki owal na podstawie, skrzydła orła trzymające dwuczęściową wstęgę z napisem „vaincre ou/ mourir 1592” („zwycięstwo lub śmierć 1592”) z koroną.

Okazuje się jednak, że Ministerstwo zna sprawę, ale nie widzi podstaw do interwencji. – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zna sprawę miecza oferowanego przez niemiecki dom aukcyjny Carsten Zeige. Obiekt był już weryfikowany pod kątem jego ewentualnej utraty w wyniku II wojny światowej – poinformowała portal i.pl rzeczniczka resortu Anna Turowska.

Aukcja odbędzie się 14 stycznia 2023 roku w domu aukcyjnym Carsten Zeige. Cena wywoławcza wynosi 30 tys. euro.

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje

Rozrywka