wtorek, 17 września 2019 08:40

Międzyzdroje mają Aleję Gwiazd, Oświęcim ma swoją Aleję Pisarzy

Autor Anna Piątkowska-Borek
Międzyzdroje mają Aleję Gwiazd, Oświęcim ma swoją Aleję Pisarzy

Już za kilka dni swoją pamiątkową płytę w Alei Pisarzy w Oświęcimiu odsłoni Adam Zagajewski.

Uroczystość odbędzie się w czwartek 27 września 2019 o godzinie 17:00. Będzie to już szesnasta z kolei odsłona tablicy w oświęcimskiej Alei Pisarzy. Swoje tablice mają tam już: Andrzej Stasiuk, Marek Bieńczyk, Janusz Głowacki, Ewa Lipska, Zofia Posmysz, Marcin Świetlicki, Olga Tokarczuk, Hanna Krall, Ryszard Krynicki, Wanda Chotomska, Wiesław Myśliwski, Dorota Masłowska, Mariusz Szczygieł, Urszula Kozioł i Wojciech Jagielski.

– Aleja Pisarzy przy oświęcimskiej Bibliotece jest projektem realizowanym od 2012 roku. Ma on na celu upamiętniać wybitnych, żyjących pisarzy, którzy osobiście odsłaniają przeznaczoną im pamiątkową płytę, ozdobioną autografem i wybranym cytatem z twórczości. Jest to dobra okazja, by zaprosić do naszego miasta wybitne osobistości ze świata literatury i wspólnie obcować z mistrzami słowa – podaje Miejska Biblioteka Publiczna w Oświęcimiu. – Projekt Aleja Pisarzy jest realizowany wspólnie z wybitnymi pisarzami, krytykami literatury i pracownikami naukowymi. W kapitule zasiadają min.: prof. Michał Rusinek (Prezes Fundacji im. W. Szymborskiej), prof. Krzysztof Zajas (p.o. Kierownika Katedry Międzynarodowych Studiów Polonistycznych, Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Literaturoznawca, kulturoznawca, tłumacz), prof. Jarosław Fazan (pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wydział Polonistyki Katedra Krytyki Współczesnej, Prodziekan ds. studenckich Wydziału Polonistyki UJ) oraz Janusz Chwierut (Prezydent Miasta Oświęcim) – informuje MBP Oświęcim.

Andrzej Zagajewski w Alei Pisarzy w Oświęcimiu

Adam Zagajewski to jeden z najlepszych żyjących poetów polskich, należących do tzw. Nowej Fali. Już na początku swojej działalności artystycznej pokazał niezwykłą wrażliwość na język, jego złożoność i poetycką magię.

– Rozwój jego drogi twórczej, trwający do dziś i nadal imponujący, pokazuje nieustanne i żmudne szlifowanie formy poetyckiej, doskonalenie słowa, coraz bardziej nośnego i wieloznacznego. Nie do przecenienia są takie jego osiągnięcia poetyckie, jak Jechać do Lwowa (1985), Płótno (1990), Pragnienie (1999) czy Anteny (2006), które na stałe weszły do kanonu polskiej poezji. W osobie Adama Zagajewskiego mamy również znakomitego eseistę (słynny Świat nie przedstawiony, 1974) i tłumacza (dziennik Mircei Eliadego). Jest laureatem wielu nagród, zarówno krajowych, jak i zagranicznych, m. in. Nagrody im. Kościelskich (Szwajcaria), Nagrody Neustadt (USA), Nagrody – informuje prof. Krzysztof Zajas Przewodniczący Kapituły Alei Pisarzy.

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje