piątek, 17 marca 2023 11:26

Mieszkanie Plus: "Ten program został przeprowadzony fatalnie" [WIDEO]

Autor Marzena Gitler
Mieszkanie Plus: "Ten program został przeprowadzony fatalnie" [WIDEO]

- Ten program został przeprowadzony fatalnie, mieszkańcy narzekają na fuszerkę, a lokale często są zawilgocone - wyliczał Aleksander Miszalski. Poseł PO mówił o problemach mieszkańców, którzy skorzystali z rządowego programu Mieszkanie Plus a teraz borykają się ze skutkami błędów w tym programie.

Na zorganizowanej w środę w Krakowie konferencji prasowej posłowie Aleksander Miszalski i Marek Sowa mówili o problemach mieszkańców, którzy skorzystali z rządowego programu Mieszkanie Plus a teraz borykają się ze skutkami błędów w tym programie. To m. in. rosnące w sposób niekontrolowany czynsze, brak jasnych zasad dotyczących możliwości stania się właścicielem zajmowanego lokalu.

- Wczoraj na komisji infrastruktury odbyła się dyskusja nad sztandarowym projektem rządu PiS Mieszkanie Plus. Premier ogłaszał, że wybudują 100 tys. mieszkań. Udało im się oddać do użytku 18 tys. Te mieszkania miały być proponowane dla osób, których nie było stać na kredyt. Realnie w Krakowie za mieszkanie 40 m2, trzeba zapłacić 2600 zł czynszu, a za mieszkanie 60 m2 3600 zł czynszu, czyli ceny nie odbiegają znacząco od cen rynkowych. Wprowadzono już dwukrotne podwyżki czynszu, których miało nie być. PFR (Polski Fundusz Rozwoju – polska spółka akcyjna należąca do Skarbu Państwa, odpowiedzialna za realizację mieszkań z programu Mieszkanie Plus) obiecywał, że będzie stworzona droga dojścia do własności tych mieszkań, dziś wycofuje się z tych zapewnień. Ten program został przeprowadzony fatalnie, mieszkańcy narzekają na fuszerkę, a lokale często są zawilgocone - wyliczał Aleksander Miszalski.

Wtórował mu poseł Marek Sowa, który nie zostawił suchej nitki na związanym z Małopolska Andrzeju Adamczyku, ministrze infrastruktury. - Mieszkanie Plus to jeden z pięciu filarów rządów Beaty Szydło. Od samego początku kierował tym programem Andrzej Adamczyk, takie mieszkania miały powstać w wielu miastach małopolski m.in. w Skawinie, Tarnowie, Pcimiu, Zakliczynie, Chrzanowie, gdzie nie powstało żadne mieszkanie. Czynsze miały nie wzrastać, a w Krakowie wzrosły już o 40 proc. - mówił Marek Sowa.

Posłowie zapowiedzieli program Platformy, który ma być odpowiedzia na potrzeby mieszkaniowe Polaków. To Kredyt Zero Procent na pierwsze mieszkanie dla osób do 45 roku życia. Wartość inwestycji będzie mogła wynosić 900 tys. zł, a kredyt będzie udzielany do 600 tys. zł, Kredyt Zero Procent na remont pierwszego mieszkanie do 50 tys. zł i wsparcie do wynajmu mieszkań w kwocie 600 zł. W pierwszych 4 latach rządów Platforma Obywatelska przeznaczy też 10 mld zł na dotacje dla samorządów na remonty mieszkań komunalnych.

fot. Głos24

Kraków

Kraków - najnowsze informacje