sobota, 2 marca 2024 15:20, aktualizacja 10 miesięcy temu

Zarząd Zieleni Miejskiej prosi o pomoc. Chodzi o żaby i ropuchy

Autor Karolina Kurando
Zarząd Zieleni Miejskiej prosi o pomoc. Chodzi o żaby i ropuchy

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie przypomina o wiosennej migracji płazów i poprosi mieszkańców o pomoc w przenoszeniu zwierząt do miejsca docelowego ich wędrówki.

Wiosna tuż za rogiem, więc miasto musi przygotować się na coroczną migrację płazów, które już za chwilę będą podążały do wybranych przez siebie miejsc rozrodu. Wczoraj na swoim profilu na Facebooku temat poruszył krakowski Zarząd Zieleni Miejskiej, który pragnie zadbać o bezpieczeństwo zwierząt podczas ich wędrówki.

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie apeluje

— Apelujemy o wzmożoną ostrożność przemieszczając się samochodem, rowerem lub hulajnogą szczególnie wzdłuż ulic Bogucianka, Tyniecka w okolicy Jednostki Wojskowej, Pietrusińskiego, Wyłom, Swoszowicka, Ściegiennego, Jerzmanowskiego – zaapelował Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie. Wymienione ulice to nie jedyne miejsca, w których należy podczas jazdy zachować szczególną ostrożność.

Już niebawem rozpocznie się migracja płazów w Kraków PL!!🐸🐸🐸 ‼️‼️Apelujemy o wzmożoną ostrożność przemieszczając się...

Opublikowany przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie Wtorek, 20 lutego 2024

Akcja i badania nad ropuchą szarą Bufo bufo

Od 2020 r. Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie współpracuje przy akcji przenoszenia płazów z Instytutem Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk, który działa na terenie okolic stawu przy ulicy Salezjańskiej, a także przy ulicy Pietrusińskiego i fragmencie ulicy Tynieckiej. Instytut Ochrony Przyrody prowadzi jednocześnie w tym miejscu badania naukowe dotyczące funkcjonowania w miejskim środowisku ropuchy szarej Bufo bufo.

Barierki i pułapki ratujące życia

Jak podaje Zarząd Zieleni Miejskiej, jako pierwsza ze wszystkich zaczyna migrować żaba trawna. Aby zapobiec śmierci wędrujących płazów, których trasa często biegnie przez ulice, Zarząd rozstawia wzdłuż dróg bariery oraz dba o to, by płazy zostały przeniesione w specjalnych wiaderkach na drugą stronę ulicy, zgodnie z obranym przez płazy kierunkiem podróży. Wiaderka zawierają patyki umożliwiające gryzoniom i owadom wydostanie się z pułapek, a także liście, które pomagają w utrzymaniu wilgoci, niezbędnej dla życia płazów.

Płaz w pułapce. Źródło: Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

Na pomoc płazom

Jak można pomóc? Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie poprosił w swoim apelu o wsparcie przy przenoszeniu płazów przez ulice, by w jak największym stopniu zapewnić im komfort i bezpieczeństwo. Jak podaje ZZM, z każdym kolejnym rokiem płazów jest coraz mniej. Chęć pomocy należy zgłosić w wiadomości do Zarządu na Messengerze.

— Już teraz możecie przygotowywać niezbędny sprzęt: kamizelki ostrzegawcze z pasami odblaskowymi, latarki oraz rękawiczki. Bezpieczeństwo przede wszystkim! – pisze ZZM.

Źródło zdjęcia głównego: ZZM Kraków/Facebook

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka