wtorek, 5 listopada 2019 15:54

"Miołek se piscołke ..." – zobacz, jak powstają tradycyjne pasterskie instrumenty

Autor Mirosław Haładyj
"Miołek se piscołke ..." – zobacz, jak powstają tradycyjne pasterskie instrumenty

Powiatowe Centrum Kultury w Nowy Targu od marca do końca października realizowało projekt pt.: "Miołek se piscołke ..." dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Celem projektu było przede wszystkim ożywienie i popularyzacja zanikającej już dziedziny rękodzieła ludowego, jaką jest wykonywanie tradycyjnych podhalańskich instrumentów pasterskich. Obecnie jedynie kilka osób na Podhalu zajmuje się wykonywaniem takich instrumentów z których wiele można zobaczyć jedynie w muzeum.

Jedną z osób, która para się takim unikatowym zajęciem jest Andrzej Budz - budowniczy instrumentów pasterskich, wybitny muzykant góralski, lutnik i przewodnik tatrzański. Posłużył on twórcom projektu swoją wiedzą i doświadczeniem prowadząc zajęcia, podczas których jego uczestnicy poznawali tajniki budowy tradycyjnych podhalańskich instrumentów. Ich tworzenie jest sięgnięciem wprost do rodowodu góralsko-pasterskiej kultury.

W zamierzeniach projekt ma za zadanie chronić, przywracać i promować unikatowe dziedzictwo kulturowe regionu. Uczestnicy zajęć oprócz nauki budowy instrumentów uczyli się od Mistrza podstaw gry na nich. Pan Andrzej Budz jest bowiem także instruktorem tańca, śpiewu i muzyki góralskiej w zespole w Nowym Targu, Dębnie Podhalańskim, Maniowach, Kluszkowcach. Jako laureat różnych festiwali i konkursów muzyki ludowej w kategorii instrumentów pasterskich zdobył wiele nagród: w 2016 roku zwyciężył w Konkursie Muzyk Podhalańskich im. Tomasza Skupnia w Nowym Targu, w roku 2017 otrzymał Laureat Złotej Baszty na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. W 2018 r. zajął pierwsze miejsce podczas 46. Festiwalu Górali Polskich w Żywcu i pierwsze miejsce na Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej. Ponadto, pan Andrzej, jest tegorocznym zdobywcą Złotego Serca Żywieckiego w kategorii solistów multiinstrumentalistów.

Ostatnim etapem projektu była realizacja filmu na temat instrumentów pasterskich, który można zobaczyć poniżej:

Fot. i inf.: Tadeusz Watycha, Dyrektor Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu - Koordynator projektu

Podhale - najnowsze informacje