środa, 10 sierpnia 2022 11:34

Modlitwa o pokój za wstawiennictwem Patronki Europy

Autor Katarzyna Jamróz
Modlitwa o pokój za wstawiennictwem Patronki Europy

W Oświęcimiu odbyły się obchody 80. rocznicy męczeńskiej śmierci Edyty Stein, św. Teresy Benedykty od Krzyża. Wydarzeniu przewodniczył metropolita krakowski, arcybiskup Marek Jędraszewski. W uroczystościach wziął udział Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. Marszałka Witolda Kozłowskiego reprezentował radny województwa Rafał Kosowski.

We wtorek (9 sierpnia) w Oświęcimiu wspominano Edytę Stein, świętą karmelitankę Teresę Benedyktę od Krzyża, która 80 lat temu została zamordowana w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau. Organizatorem obchodów były Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu oraz Archidiecezja Krakowska.

Modlitwa o pokój za wstawiennictwem Patronki Europy / Fot. Malopolska.pl

Edyta Stein zamordowana została w komorze gazowej w Birkenau 9 sierpnia 1942 r. - Karmelitanka, która przyjęła imię św. Teresa Benedykta od Krzyża, była pierwszą Żydówką, która przeszła na katolicyzm i została wyniesiona na ołtarze. Uznawana jest za jedną z patronek Europy. Rocznica jej śmierci obchodzona jest w Kościele katolickim jako dzień modlitwy za ofiary Holokaustu - przypomina Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. – Miejsce Pamięci Auschwitz jest dla ludzkości historycznym świadectwem i nieustannym ostrzeżeniem. Pamiętamy o ofiarach i męczennikach. Widzimy dokąd prowadzi nienawiść, pogarda wobec drugiego człowieka i norm etycznych. Dzisiaj stajemy też wszyscy razem wobec dramatu i wyzwania jakim dla Europy i świata jest los zaatakowanej Ukrainy. Nie możemy i nie jesteśmy na to zło obojętni. Naszym obowiązkiem, wzorem Edyty Stein, św. Teresy Benedykty od Krzyża, wzorem św. Maksymiliana, wzorem Patrona Małopolski św. Jana Pawła II, jest wspólna praca i działanie. Musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, by zapobiegać tragedii wojny i niesprawiedliwości. Musimy być solidarni – mówi Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego.

Modlitwa o pokój za wstawiennictwem Patronki Europy / Fot. Malopolska.pl

Nie wolno nam dziś odwracać oczu

– Dziś żyjemy w innych czasach, także w wielkiej niepewności. Europa przeżywa wojnę Rosji przeciwko Ukrainie, która wstrząsa nami wszystkimi. Zwracamy się do Patronki Europy i prosimy ją o pomoc. Za jej wstawiennictwem chcemy modlić się o pokój dla Europy i lepiej rozumieć naszą misję na tym świecie – jak podkreślał współorganizator uroczystości Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.

Uczestnicy obchodów przeszli w marszu modlitewnym przez teren byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz II-Birkenau, od bramy śmierci do pomnika ofiar znajdującego się pomiędzy ruinami krematoriów i komór gazowych.

Modlitwa o pokój za wstawiennictwem Patronki Europy / Fot. Malopolska.pl

W imieniu Episkopatu Polski słowo na rozpoczęcie wygłosił metropolita krakowski, arcybiskup Marek Jędraszewski. – Drodzy Siostry i Bracia, wyruszmy teraz w drogę, którą właśnie tutaj, w Auschwitz-Birkenau, 80 lat temu jako ostatnią w swym życiu przebyła św. Edyta Stein, s. Benedykta od Krzyża. Niech nasza wspólna modlitwa będzie ważnym przyczynkiem do budowania prawdziwie braterskiego społeczeństwa w Europie, która dzisiaj, na Ukrainie, jest dotknięta okrutną wojną wywołaną przez bezwzględnego agresora, jakim jest Rosja. Niech nasze solidarne, zanoszone do Boga wołanie o Europę ducha, wpisuje się w napisany w Wielki Piątek 1938 roku hymn Juxta crucem tecum stare, w którym Edyta Stein stwierdzała, że nasze bycie razem z Matką Boską Bolesną musi polegać przede wszystkim na przyczynianiu się do wiecznego zbawienia innych – mówił arcybiskup Marek Jędraszewski.

Słowa do uczestników obchodów skierował również niemiecki biskup Bertram Meier z Augsburga –Nam, ludziom dzisiejszym, nie wolno odwracać oczu. Auschwitz bowiem, jest jednym z definiujących znaków czasu XX wieku (…) Święta Tereso Benedykto, która szłaś za Panem Drogą Krzyżową, pomóż i nam stać się ludźmi działającymi na rzecz pokoju, który jest tak bardzo zagrożony. Patronko Europy, wzmocnij siły pokoju w Europie i na świecie (…) Wzywam młodych ludzi, aby aktywnie budowali pokój, nie byli tylko narzędziami dla władców tego świata, brali odpowiedzialność za własne życie i szukali sojuszników wśród świętych, żyjących i zmarłych – apelował biskup Bertram Meier.

Modlitwa o pokój za wstawiennictwem Patronki Europy / Fot. Malopolska.pl

Uczestnicy i zaproszeni goście spotkali się następnie w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu na modlitwie o pokój, połączeni wirtualnym pomostem Polska - Niemcy - Japonia, razem ze studentami z katolickiego Uniwersytetu z Nagasaki oraz członkami Towarzystwa Edyty Stein z Niemiec. 9 sierpnia obchodzona jest również rocznica zrzucenia bomby atomowej na Nagasaki w 1945 r.

W klasztorze Sióstr Karmelitanek w Oświęcimiu odprawiona została uroczysta msza święta pod przewodnictwem kardynała Michaela Czernego SJ, prefekta watykańskiej dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

Inf./Fot. Malopolska.pl

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje

Rozrywka