piątek, 10 czerwca 2022 09:44

Montaż fotowoltaiki na dachu: o czym należy pamiętać?

Autor Artykuł sponsorowany
Montaż fotowoltaiki na dachu: o czym należy pamiętać?

Chcesz zamontować panele fotowoltaiczne na swoim dachu, jednak zastanawiasz się, czy to w ogóle możliwe? Co w sytuacji, gdy Twój dach jest płaski, a może pokryty blachodachówką lub papą? Co jeśli dach jest ułożony w kierunku wschód-zachód, a nie południowym, jak to jest polecane? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziesz poniżej. Sprawdź nasz krótki poradnik, a rozwiejemy Twoje wątpliwości!

Na jakim dachu można zamontować panele fotowoltaiczne?

Montaż paneli fotowoltaicznych w znaczącym stopniu wpływa na efektywność oraz wydajność całej instalacji. I tak panele można montować na gruncie oraz na dachu, przy czym w tym artykule zajmiemy się drugim, popularniejszym, rozwiązaniem.

Chcąc zamontować fotowoltaikę na dachu, od razu nasuwa się na myśl pytanie – czy każdy dach się do tego nadaje? Okazuje się, że w większości przypadków tak. Jeśli chodzi o pokrycie, to problemów nie będzie zarówno z blachodachówką, blachą trapezową, dachówką ceramiczną, jak i z papą oraz gontem bitumicznym. Panele nie mogą natomiast znaleźć się na dachach w złym stanie technicznym oraz tych wykonanych z pleksy, poliwęglanu, eternitu oraz onduliny.

Przykładowo do blachodachówki stosuje się śruby dwugwintowe, do dachówek uchwyty do krokwi bądź uchwyty typu „S”, do blachy trapezowej cieńszej niż 0,5 mm również śruby dwugwintowe, natomiast do grubszej – szyny, czyli tak zwane mostki trapezowe.

Nośność dachu, jego stabilność, wytrzymałość oraz ewentualne wzmocnienia konstrukcji wcześniej bada certyfikowany konstruktor budowlany. Co ważne, profesjonalny montaż fotowoltaiki w żaden sposób nie ma prawa uszkodzić dachu ani sprawić problemów z jego przeciekaniem. Muszą jednak zająć się tym doświadczeni fachowcy.

Kąt nachylenia dachu a efektywność instalacji fotowoltaicznej?

Każdy dach jest nieco inny – niektóre są skośne, inne płaskie. Wspomniane wyżej systemy mocowania znajdują zastosowanie właśnie przy dachach skośnych. W naszym klimacie najlepiej sprawdzają się dachy nachylone pod kątem między 20 a 40 stopni, szczególnie polecany zaś jest kąt wynoszący 30-35 stopni. Wówczas instalacja fotowoltaiczna produkuje najwięcej energii z zainstalowanej mocy.

Natomiast przy dachach płaskich wszystko jest dobierane indywidualne, do konkretnych parametrów. Pozwoli to skorygować kąt ułożenia paneli i tym samym zwiększyć efektywność instalacji. Tutaj można więc zastosować albo konstrukcje kotwione do dachu, albo bezinwazyjne, czyli z balastem.

Jak na fotowoltaikę wpływa orientacja względem słońca i zacienienie?

Nie tylko kąt nachylenia dachu ma duże znaczenie, ale również inne parametry, jak orientacja względem słońca oraz zacienienie. Okazuje się, że panele fotowoltaiczne nieprzypadkowo są montowane na południowej połaci dachu. Takie położenie gwarantuje optymalne nasłonecznienie w ciągu dnia i największy uzysk energii elektrycznej.

Czasami jednak nie mamy na to wpływu i dach, na którym chcemy zainstalować fotowoltaikę, jest położony w orientacji wschód-zachód. Nie jest to żadną przeszkodą i bez problemu możemy korzystać z odnawialnych źródeł energii. Różnica w ilości produkowanej energii nie będzie większa niż 10%. Nieopłacalne jest natomiast umiejscowienie paneli na połaci północnej.

Jeśli zaś chodzi o zacienienie, to tutaj musimy dokładnie zmierzyć i przeanalizować, czy światła słonecznego nie zasłaniają anteny, kominy lub inne elementy architektoniczne, jak również okoliczne budynki i drzewa. Weźmy pod uwagę, że w chłodniejszych miesiącach ich cienie znacznie się wydłużają. Zbyt duże zacienienie uniemożliwi efektywne działanie fotowoltaiki i wtedy lepsze będzie na przykład zamontowanie specjalnej konstrukcji na gruncie. Tego typu montaż jest polecany także w przypadku instalacji fotowoltaicznych o mocy powyżej 10 kW.

Na optymalizację pracy instalacji wpływa również samo ułożenie pojedynczych modułów, składających się w panel. I tak mogą być one montowane pionowo (portretowo) bądź poziomo (pejzażowo). Nie bez znaczenia jest również fakt, że cała instalacja fotowoltaiczna powinna być ustawiona w dokładnie tym samym kierunku oraz pod dokładnie tym samym kątem nachylenia. W przeciwnym razie mogą wystąpić spadki mocy.

Wyższe zużycie energii = większa powierzchnia dachu do zajęcia?

Na koniec jeszcze pamiętajmy, by dostosować rozmiar oraz moc instalacji fotowoltaicznej do naszego średniego zapotrzebowania na prąd w ciągu roku. Bierzemy wówczas pod uwagę przede wszystkim faktury z ostatnich 12, a najlepiej 24 miesięcy, a także nasze plany – być może planujemy zakup kolejnych urządzeń zasilanych energią elektryczną. Jeśli zaś chcemy zamontować fotowoltaikę na nowym budynku, wtedy określmy liczbę i rodzaje urządzeń energochłonnych oraz liczbę domowników.

I tutaj mamy ważną uwagę – im wyższe zużycie energii, tym będziemy potrzebować wydajniejszej instalacji fotowoltaicznej. Większa moc równa się najczęściej większej liczbie modułów, a więcej modułów to więcej zajmowanego miejsca. Zatem im więcej energii musi wyprodukować nasza instalacja, tym więcej powierzchni dachu ona zajmie.

Ustalenie mocy instalacji adekwatnej do średniego zużycia jest też istotne z ekonomicznego punktu widzenia – zbyt niska sprawi, że więcej energii będziemy pobierać z sieci elektroenergetycznej, a przy zbyt wysokiej oddamy do niej bardzo dużo nadwyżek.

Podsumowując, montaż fotowoltaiki jest możliwy na niemal każdym dachu. Trzeba jednak wcześniej odpowiednio wszystko sprawdzić i przygotować. Po dopełnieniu formalności możemy zaś cieszyć się energią elektryczną pobieraną w sposób przyjazny środowisku.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka