poniedziałek, 12 sierpnia 2019 11:05

Zakonnica z Mszany Dolnej odznaczona za ratowanie żydowskich dzieci

Autor Marzena Gitler
Zakonnica z Mszany Dolnej odznaczona za ratowanie żydowskich dzieci

Dom zakonny Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi na ulicy Leśnej w Mszanie Dolnej w poniedziałek, 5 sierpnia przeżywał prawdziwe oblężenie gości. Wszystko to za sprawą niezwykle skromnej Jubilatki, która nie mogła się nadziwić, że to z jej powodu jest tyle szumu.

Siedziała sobie spokojnie w otoczeniu dwóch rodzonych sióstr i wesoło śpiewała przeróżne piosenki, a im bardziej zapełniała się sala tym bardziej miała ochotę uciekać jak najdalej od tego zamieszania… Na szczęście nikt nie brał na poważnie takich deklaracji, odznaczenie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski nadane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę to bardzo poważna sprawa.

Dekoracji dokonał Minister Adam Kwiatkowski, w imieniu Wojewody Piotra Ćwika okolicznościowy list odczytała Lucyna Gajda Zastępca Dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich. Siostra Ludwika Bednarek odebrała odznaczenie za ratowanie dzieci żydowskich podczas II wojny światowej.

Burmistrz Mzsany Dolnej Anna Pękała składając gratulacje, przytoczyła słowa Świętego Jana Pawła II: „Każde życie, nawet najmniej znaczące dla ludzi, ma wieczną wartość przed oczami Boga”.

Siostra Ludwika otrzymała również pamiątkowy medal Św. Michała Archanioła Patrona Mszany Dolnej. Okazało się, że Św. Michał towarzyszył jej przez całe zakonne życie przy okazji różnych zawodowych zmian. W Mszanie Dolnej może ją pamiętać każdy, kto odwiedzał kancelarię parafialną – jeszcze nie tak dawno można było ją tam spotkać. Bardzo sumiennie pełniła swoje obowiązki – pamiętała o wszystkim i każdego znała.

Do świętowania 100 lat brakuje jej czterech miesięcy, a każdy kto miał z nią do czynienia nie może się nadziwić, skąd u s. Ludwiki taka jasność umysłu, żywotność i humor… Gdy my nad tym się zastanawiamy i zachodzimy jak to jest możliwe, to w tym czasie s. Ludwika wyrecytuje z pamięci wiersz, zaśpiewa coś o wojence i ułanach, a jeszcze przekornie będzie twierdzić, że to jest wszystko za dużo jak na taką prostą osobę, jak ona. Cała siostra Ludwika…

Limanowa - najnowsze informacje