poniedziałek, 7 marca 2022 08:31

Muzeum prosi o pomoc: Wspólnie zachowajmy pamięć o dawnej Wieliczce [ZDJĘCIA]

Autor Marzena Gitler
Muzeum prosi o pomoc: Wspólnie zachowajmy pamięć o dawnej Wieliczce [ZDJĘCIA]

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka apeluje o pomoc w stworzeniu archiwum fotografii dawnej Wieliczki. Zamieściło prośbę do mieszkańców o udostępnienie swoich zbiorów.  

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka apeluje o pomoc w stworzeniu archiwum fotografii dawnej Wieliczki.

"Drodzy Mieszkańcy Wieliczki i okolic

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zwraca się z prośbą o pomoc w odtworzeniu niepowtarzalnej atmosfery dawnej Wieliczki. Jeżeli dysponują Państwo fotografiami miasta lub wspomnieniami, Muzeum zachęca do przekazania ich do swoich zbiorów. Mogą one pochodzić z dowolnego okresu.

Muzeum ma nadzieję, że dzięki tym fotografiom oraz wspomnieniom pomogą Państwo udzielić odpowiedzi na liczne pytania dotyczące: metamorfoz rynku, układu sklepów i ich asortymentu, sklepów prywatnych i ich niezapomnianych właścicieli, obiektów publicznych, ale także dotyczące wspólnej zabawy i świętowania mieszkańców Wieliczki.

Inspiracją do tej akcji jest wystawa „Podróż do przeszłości Wieliczki”, którą zobaczyć można w Zamku Żupnym w Wieliczce. Prezentuje fotografie miasta z lat 60. i 70. XX w. pochodzące ze zbiorów Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Ich autorami są byli pracownicy tej instytucji:  Alfons Długosz – założyciel i wieloletni Dyrektor Muzeum, Michał Grochal – historyk sztuki oraz Michał Kaszowski – fotograf.

Jaka jest Wieliczka z tamtych lat? Swym wyglądem przypomina inne małe ośrodki miejskie w Polsce z tamtych czasów. Przeważały parterowe domki jednorodzinne, w większości murowane i kryte dachówką, nie mniej jednak popularna była zabudowa drewniana zadaszona papą. Choć już tyle lat po wojnie jej ślady jeszcze są widoczne na kilku fotografiach, w tym przedstawiającej Zamek Żupny. Wieliczka to atrakcja turystyczna co wyraża się w zdjęciach ulic zastawionych autobusami oczekującymi na zwiedzających kopalnię. Wystawę można oglądać do 10 kwietnia 2022 r.

Zaprezentowane prace „muzealnych fotografów” stanowią cenną dokumentację historyczną i obyczajową Wieliczki, o dużych walorach artystycznych. Muzeum ma nadzieję, że Państwo pomogą te zbiory powiększyć.

Osoby zainteresowane przekazaniem swoich zdjęć lub wspomnień do zbiorów muzeum proszone są o kontakt z Małgorzatą Bogucką:  12 289 16 27 / m.bogucka@muzeum.wieliczka.pl Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zbiera obiekty związane z Wieliczką nieustannie, nie tylko w czasie trwania tej wystawy.

www.muzeum.wieliczka.pl

Wspólnie zachowajmy pamięć o dawnej Wieliczce!" - apeluje.

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje