środa, 31 marca 2021 10:30

Myślenice. Jarosław Szlachetka: Chciałbym, abyśmy do normalności wrócili jak najszybciej

Autor Marzena Gitler
Myślenice. Jarosław Szlachetka: Chciałbym, abyśmy do normalności wrócili jak najszybciej

Myślenice, pomimo epidemii, realizują zaplanowane inwestycje i planują wydarzenia sportowe. O tym co wydarzy się w ciągu kilku najbliższych miesięcy rozmawiamy z burmistrzem Jarosławem Szlachetką. Jakie życzenia wielkanocne ma dla mieszkańców?

- Sytuacja, w jakiej znajduje się szpital w Myślenicach i ilość osób, która obecnie jest hospitalizowana pokazuje, że tendencja niestety jest wzrostowa. Przybywają kolejne łóżka tzw. covidowe na kolejnych oddziałach i budzi to nasz niepokój. Mam nadzieję, że te dwa tygodnie lockdownu sprawią, że sytuacja się ustabilizuje i powoli będziemy wracać do normalności - mówi burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka.

Gmina przygotowuje się też do utworzenia masowego punktu szczepień w Myślenicach. - Będziemy rozmawiać z panem wojewodą na temat utworzenia masowego punktu szczepień, bo są zapowiedzi, ze zaraz po świętach mają trafić do Polski duże ilości szczepionek przeciw Covid-19. Chcemy się włączyć w to działania, tak, aby ilość osób zaszczepionych była jeszcze większa - dodaje.

Pomimo epidemii gmina realizuje wszystkie zaplanowane inwestycje, a ma na to dodatkowe 22 mln z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz 8 mln z rządowego wsparcia dla gmin górskich. - Jesteśmy na etapie projektowania sali gimnastycznej przy Zespole Placówek Oświatowych w Drogini oraz sali gimnastycznej i rozbudowy szkoły podstawowej w Osieczanach - mówi burmistrz. W tym roku również rozbudowany zostanie miejski żłobek samorządowy.

Dodatkowe środki zainwestowane zostaną w rozwój ścieżek rowerowych w ramach VeloRaba. Z myślą o młodych ludziach zbudowany zostanie singletrack i nowy pumptruck oraz dwa nowe boiska. Park Linowy, kolejka na górę Chełm sprawią, że Myślenice staną się jeszcze bardziej atrakcyjne dla turystów. - Będziemy chcieli zmodernizować naszą bazę turystyczno-rekreacyjną na Zarabiu - deklaruje również burmistrz.

Na terenach rekreacyjnych na Zarabiu w sezonie zaplanowano też wiele atrakcyjnych wydarzeń sportowych. - To Plaża Open, Bullet Run, Garmin Ultra Race, Wyścigi Kolarskie, Salt Mine Cup - wylicza Jarosław Szlachetka.

Gmina, w której mieszka coraz więcej osób powiązanych zawodowo z Krakowem myśli też o poprawie komunikacji ze stolicą Małopolski. - Plan Zrównoważonej Mobilności potocznie zwany SUMP-em jest innowacją w samorządzie, do której chcemy zaprosić inne gminy powiatu myślenickiego, aby transport również pomiędzy gminami w obrębie powiatu myślenickiego był zorganizowany. Ten dokument daje nam furtkę, aby korzystać z nowej perspektywy funduszy europejskich i pozyskiwać środki na zakup zeroemisyjnego transportu - podkreśla burmistrz. - Chcemy być do tego przygotowani.  

Myślenice bardzo dużą rolę przywiązują do ekologii. Gmina aspiruje do wymienienia największej liczby starych pieców w Małopolsce. - W najbliższym czasie rada miejska podejmie na sesji uchwałę o regulaminie myślenickiego programu wymiany pieców. Na ten cel po raz pierwszy przeznaczamy milion złotych - informuje burmistrz Szlachetka. Wymienić piec będzie więc jeszcze łatwiej, tym bardziej, że gmina stara się o wsparcie na większe dofinansowanie dla osób mniej zamożnych.

Burmistrz za pośrednictwem Głos24 składa też życzenia świąteczne. - Z okazji świąt Wielkiej nocy chciałbym życzyć przede wszystkim zdrowia. Rodzinnej wesołej, radosnej atmosfery i wzajemnej życzliwości. Abyśmy do normalności wrócili jak najszybciej - dodaje burmistrz Myślenic.

foto: Mateusz Łysik

Myślenice - najnowsze informacje