czwartek, 10 września 2020 14:19

Myślenice. Powiat na liście ostrzegawczej!

Autor Wiktoria Mitura
Myślenice. Powiat na liście ostrzegawczej!

W ostatnich dniach powiat myślenicki zmagał się ze wzrostem przypadków koronawirusa. Codziennie informowano i kilku przypadkach. Jednak dziś WSEE w Krakowie poinformowało nie o kilku, ale o kilkunastu nowych zakażeniach! Taki rozwój sytuacji spowodował, że powiat myślenicki wylądował na liście powiatów zagrożonych dodatkowymi obostrzeniami. Tylko 2 przypadki dzieliły powiat od dostania się do żółtej strefy. Czy powodem wzrostu zakażeń w regionie jest powrót do szkół?

Od zakończenia się weselnych ognisk w powiecie myślenickim w regionie nie było żadnego dużego ogniska, a przypadki zakażenia koronawirusem były pojedyncze. Jednak sytuacja w powiecie myślenickich zaczęła pogarszać się wraz z powrotem uczniów do szkół. Każdego dnia pojawiało się kilka nowych zakażeń. Zdarzało się, że z dnia na dzień było ich coraz więcej. Dzisiejszy dzień, jest dniem z największą ilością nowych przypadków przynajmniej od dwóch tygodni.

Jak prezentują się ostatnie dwa tygodnie?

Wykres idealnie pokazuje tendencje wzrostową aktywnych zakażeń w powiecie myślenickim. W większości są to przypadki z ognisk domowych lub rozproszone. Dzisiaj w powiecie zanotowano aż 14 nowych zakażeń. 8 przypadków pochodzi właśnie z ogniska domowego, 4 z kontaktu z osobą zakażoną w zakładzie pracy, a 2 to przypadki rozproszone.

Po powrocie uczniów do szkół zaczynały pojawiać się pierwsze przypadki COVID-19 w szkołach. W ciągu niespełna dwóch tygodni, kilka szkół w powiecie myślenickim uzyskało zgodę na przejście z nauki stacjonarnej na zdalną, ale oczywiście nie we wszystkich klasach.

Swój sposób nauczania zmieniły m.in.:

  • I Liceum Ogólnokształcące w Myślenicach (8.09.-14.09.);  
  • Szkoła Podstawowa w Czechówce (gm. Siepraw) (10.09.-17.09.);
  • Szkoła Podstawowa w Jaworniku (od 8.09. klasa II w trybie zdalnym);  
  • Oddziały przedszkolne w Bęczarce.

Ogniska zakażeń w powiecie myślenickim od początku epidemii:

  • Zachorowania poprzez kontakt w szpitalu lub przychodni: 21
  • Zakłady pracy: 57
  • Wesela: 2
  • Inne przypadki zachorowań: 91
  • Osoby z kwarantanny po kontakcie z osobą zakażoną: 164

Aktualnie kwarantanną jest objętych 607 osób, a nadzorem epidemiologicznym 60.

Myślenice - najnowsze informacje