piątek, 14 stycznia 2022 09:20

Myślenice. Ruszają ferie. Podpowiadamy, jak aktywnie je spędzić

Autor Norbert Kwiatkowski
Myślenice. Ruszają ferie.  Podpowiadamy, jak aktywnie je spędzić

Wielkimi krokami zbliżają się ferie zimowe, m.in. w województwie małopolskim. Dla młodzieży – również z powiatu myślenickiego, która od początku pandemii wielokrotnie musiała zmagać się z dniami spędzonymi w domu to dobry moment, by pomyśleć o aktywnym spędzeniu tego czasu. Podpowiadamy, gdzie warto wybrać się w tym okresie.

Ministerstwo Edukacji i Nauki zdecydowało, że ferie zimowe w 2022 roku odbędą się pomiędzy 17 stycznia a 25 lutego. W tym roku terminy ferii zimowych zostały wyznaczone odrębnie dla każdego z województw. Najszybciej na wypoczynek udadzą się uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego oraz małopolskiego.

Co za tym idzie - ferie zimowe w powiecie myślenickim rozpoczynają się w poniedziałek 17 stycznia br., choć dla uczniów z całą pewnością lepiej prezentować się będzie termin piątkowy zaraz po zakończonych zajęciach. Zgadzamy się w 100 procentach. Nie ma co marnować cennego czasu!

Wybierz się na narty

Zima to czas białego szaleństwa. I to w każdej postaci. Nie trzeba profesjonalnie jeździć na nartach, by się dobrze bawić. Wystarczy górka, śnieg oraz sanki lub przykładowo „jabłuszko”, a reszta pójdzie sama. My jednak podpowiadamy, gdzie można poszusować na nartach lub desce w powiecie myślenickim.

A o to dbają stacje narciarskie. Dwie z nich: w Harbutowicach i Myślenicach działają już od pierwszych dni stycznia, tuż po krótkiej przerwie spowodowanej odwilżą. Stacja w Sieprawiu zapowiada otwarcie w piątek (14 stycznia br.). Przynajmniej na początek, ruszą dwa wyciągi szkolne i trasa o długości ok. 140 metrów oraz taśma dla najmłodszych. W ten sam dzień zaplanowane jest ponowne otwarcie Góry Wrażeń na myślenickim Zarabiu (u podnóża Chełmu), czyli taśmy i stoku dla początkujących narciarzy.  Z kolei stacja Sport Arena Myślenice na Chełmie działa od soboty (8 stycznia br.).  Na razie dostępna jest trasa główna (o długości ok. 1,1 km z homologacją FIS). Na szczyt Chełmu można wjechać czteroosobową koleją krzesełkową gości ok. 140 metrów oraz taśma dla najmłodszych.

Warto wspomnieć, że Gmina Myślenice organizuje projekt nauki jazdy na nartach dedykowany uczniom szkół podstawowych. Cały czas w szkolnych sekretariatach prowadzony jest nabór dla uczniów. Projekt obejmie siedem wyjazdów na narty oraz dwugodzinne zajęcia na stokach Sport Arena Myślenice na Górze Chełm oraz Górce Wrażeń na Zarabiu.

- Zapraszam do zgłoszeń uczniów szkół podstawowych z Gminy Myślenice, zdecydowaliśmy się umożliwić dzieciom naukę jazdy na nartach na stokach Sport Arena Myślenice. W projekcie weźmie udział 180 uczniów szkół podstawowych, a program "Szkoła na narty" obejmuje siedem wyjazdów na stok, obejmując transport, opiekę nauczyciela, dwugodzinny karnet, wypożyczenie sprzętu oraz instruktora narciarstwa – powiedział Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.

Basen w środku zimy?

Kto powiedział, że pływać można tylko w lecie, gdy temperatury sięgają ponad 20 stopni Celsjusza? No właśnie… Kryta Pływalnia Aquarius – filia Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu przygotowała ofertę dla dzieci i młodzieży spędzających ten czas w naszym mieście. Po przerwie w zajęciach stacjonarnych i nauce zdalnej proponują ten czas spędzić aktywnie na basenie.

Oferta jest naprawdę ciekawa. Codziennie, także w weekendy od 15 do 30 stycznia w godzinach 9:00-15:00 dla dzieci i młodzieży do lat 18-u bilet wstępu w promocyjnej w cenie 3,00 zł/os./godzinę.

Pływanie znakomicie wpływa na zdrowie i sylwetkę. Ale na basen warto wybrać się nawet jeśli nie umiesz pływać! Oprócz pływania na basenie można ćwiczyć np. aqua aerobik czy aquacycling. Ruch w wodzie poprawia krążenie, zmniejsza obrzęki, wzmacnia mięśnie, modeluje sylwetkę. A przy tym nie męczy tak jak tradycyjna gimnastyka.

Pływanie należy do tej samej grupy aktywności fizycznej, co bieganie czy jazda na rowerze. Jest treningiem aerobowym, czyli takim, podczas którego mięśnie otrzymują dużą dawkę tlenu niezbędnego do spalania zapasów energii. Dlatego taki rodzaj sportu jest najskuteczniejszy w walce z nadwagą.

Nie tylko Myślenice…

Oczywiście w trakcie ferii młodzież nie musi się ograniczać tylko do Myślenic. Dzięki regularnej komunikacji z Krakowem – dobrym pomysłem na spędzenie czasu jest wizyta w stolicy Małopolski. A tam atrakcji również nie brakuje…

Świetnym pomysłem może być wizyta w ZOO.  Krakowski Ogród Zoologiczny zaprasza dzieci wraz z opiekunami oraz młodzież na zimowe spotkania ze zwierzętami, które odbędą się w czasie ferii od 17 do 28 stycznia. Edukatorzy w czasie wycieczek zabiorą uczestników na Zimową Ścieżkę Zwiedzania. Opowiedzą nie tylko o gatunkach przystosowanych do trudnych, mroźnych warunków, ale także o egzotycznych, które można zobaczyć w ciepłych pawilonach. W programie wycieczki jest także karmienie zwierząt w Mini-ZOO.

Zajęcia w ogrodzie zoologicznym rozpoczynają się w dni powszednie, o godz. 12 przed bramą główną. Wycieczki w czasie ferii zimowych są gratisowe. Należy jednak wykupić bilet wstępu do ZOO. Ich cena na zimę została obniżona: bilet normalny kosztuje 20 zł, a ulgowy 16 zł.

Myślenice - najnowsze informacje