środa, 4 listopada 2020 12:58

Morawiecki: Zamknięte placówki kultury, wszystkie klasy na zdalnym nauczaniu do 29.11

Autor Mirosław Haładyj
Morawiecki: Zamknięte placówki kultury, wszystkie klasy na zdalnym nauczaniu do 29.11

Na czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przedstawił kolejne decyzje rządu podjęte w związku z sytuacja epidemiczną w kraju.

System zdrowia przestaje być wydolny

Minister Niedzielski podczas konferencji premiera w sprawie restrykcji przyznał, że sytuacja w służbie zdrowia jest coraz gorsza:

Mamy przyrastającą liczbę zgonów i system opieki zdrowotnej przestaje być wydolny. Musimy sobie wszyscy zdać powagę z sytuacji, w jakiej się znajdujemy.

Stąd apel szefa resortu zdrowia o pozostanie w domu i stosowanie reguły DDM:

Przede wszystkim #zostańwdomu, żeby nie dać wirusowi okazji na rozprzestrzenianie się. Wychodźmy z domu tylko wtedy, kiedy to jest niezbędne i koniecznie. Stosowanie reguły DDM naprawdę już musi być standardem.

Niedzielski zwrócił się także do ozdrowieńców z prośbą, by ci oddawali osocze na cele lecznice i  włączyli się w wolontariat nad osobami starszymi:

Bardzo ważny apel do ozdrowieńców - chcielibyśmy, żeby ozdrowieńcy włączyli się w akcję wolontariatu opieki nad seniorami i zgłaszali do regionalnych RCKiK. Każdy może oddać osocze na cele lecznicze.

Nowe zasady bezpieczeństwa

Wprowadzono tez nowe zasady bezpieczeństwa. Mówiąc o nich premier stwierdził, że "najważniejsze jest wykonywanie zaleceń sanitarnych i epidemicznych":

Mimo, że mamy różne poglądy, to tu powinniśmy być zgodni - epidemia jest zagrożeniem dla gospodarki i tysięcy istnień ludzkich. Chrońmy siebie nawzajem. Dzisiaj najważniejsze jest wykonywanie zaleceń sanitarnych i epidemicznych.

Tłumacząc nową strategię premier mówił:

Jeżeli epidemia dotknie powyżej 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców na 7 dni w skali kraju to włączamy ten ostry hamulec bezpieczeństwa. Jeśli będzie w granicy 70-75 to wdrożymy zasady narodowej kwarantanny, czyli również ograniczenia w przemieszczaniu. Jeżeli jednak liczba przypadków będzie mniejsza, powyżej 25 ale poniżej 50 na 100 tys. na 7 dni w skali kraju to jest możliwość powrotu do zasad stref czerwonych. Jeśli większa niż 10, a mniejsza niż 25 to powrotu do stref żółtych.

Minister zdrowia zabierając głos na konferencji powiedział, że "to jest czas, kiedy trzeba ograniczyć i doprowadzić do drastycznego spadku liczby zachorowań. Nie możemy pozwolić sobie na przyglądanie się krótkookresowo i dokładanie lekkich obostrzeń. To czas na hamulec awaryjny".

Nowe restrykcje

Na rozpoczętej kilka minut po czasie konferencji, premier powiedział, że "restrykcje są niezbędne" i że "przed nami arcytrudny czas". Morawiecki wspomniał także, że liczba zakażeń koronawirusem w Europie przekroczyła już 10 milionów przypadków. Rekordowe zachorowania odnotowano w Polsce, Szwecji, Hiszpanii, Portugalii.

Pandemia nasila się i dlatego nasza odpowiedź musi być zdecydowana. Kolejne restrykcje są potrzebne. Chronimy przez to służbę zdrowia i ludzi. Dzisiaj blisko 25k przypadków to zdecydowanie zbyt dużo, żeby mówić o stabilizacji

– mówił premier.

Rozszerzone zostało nauczanie zdalne również na klasy 1-3. Wszystkie klasy są na zdalnym nauczaniu od poniedziałku 9 listopada do 29 listopada. Rząd udzieli wsparcia nauczycielom w formie bonu o wartości 500 zł.

Wszystkie zmiany zaczną obowiązywać od soboty, a w przypadku szkół od poniedziałku i potrwają przynajmniej do 29 listopada.

Wszystkie placówki kulturalne będą zamknięte.

– Na tym etapie bardzo zasadnicze ograniczenia dotkną wszystkie placówki kultury - teatry, kina, muzea, teatry, galerie, wszystkie instytucje, które świadczą usługi kulturalne będą tymczasowo zamknięte, bo chcemy zmniejszyć ruch społeczny

– powiedział premier.

Hotele pozostaną otwarte, ale tylko dla tych, którzy znajdować się będą w podróży służbowej.

Zmiany nastąpią także w handlu: w mniejszych sklepach do 100 m2 będzie mogła przebywać 1 os/10m2, a w sklepach pow. 100m2 pozostaje 1os/15m2. Sklepy w galeriach handlowych będą zamknięte z wyjątkiem spożywczych, aptek, drogerii czy usług.

Szef rządu zapewnił, że Polska wciąż posiada duże rezerwy sprzętu:

Ponad 1000 wydanych ostatnio respiratorów, czeka na wydanie w najbliższych dniach kolejne 1000. Jest jeszcze wolnych 31% łóżek, ale chcemy, żeby ten bufor bezpieczeństwa był cały czas

– powiedział Morawiecki. Premier zaapelował także do protestujących na ulicach:

– Bardzo proszę tych, którzy dalej chcą protestować - protestujcie dalej, ale w internecie, a nie w przestrzeni publicznej. Żeby za 2 tygodnie zaświeciło się światło w tunelu, musimy przestrzegać zasad bezpieczeństwa.

Szef rządu zaapelował także do wszystkich, którzy mogą pracować zdalnie:

– Wiele instytutów przestrzega o kolejnych falach pandemii. Musimy przygotowywać się do życia, kształcenia i prowadzenia działalności gosp. w nowym reżimie sanitarnym. Apeluję o pracę zdalną dla wszystkich tych, którzy mogą tę pracę wykonywać z domu.

Były zapowiedzi

Od kilku dni politycy donosili o wprowadzeniu przez rząd całkowitego lockdownu. Na dzisiejszej (4 listopada) konferencji prasowej o godz. 14:00 premier Mateusz Morawiecki przedstawił kolejne decyzje rządu podjęte w związku z sytuacja epidemiczną w kraju.                                      ‌

O możliwości zaostrzenia obostrzeń mówił w poniedziałek wicepremier Gowin. Polityk zwrócił uwagę na to, że w coraz liczniejszych krajach Europy wprowadzane są surowe zasady względem obywateli.

Będzie zakaz wychodzenia z domu? Jest komentarz Gowina
Polityk zwrócił uwagę na to, że w coraz liczniejszych krajach Europy wprowadzane są surowe zasady względem obywateli. Jarosław Gowin nie wyklucza wprowadzenia większych restrykcji dla obywateli. Polityk zwrócił uwagę na to, że dzieje się tak w coraz liczniejszych krajach Europy. > – Osobna sprawa …

Z kolei według szefa koła Konfederacji Jakuba Kuleszy, premier Mateusz Morawiecki w środę ogłosi informację o kolejnych obostrzeniach, z których najbardziej prawdopodobny jest pełny lockdown.

Od środy pełny lockdown? Są wiadomości po wieczornym spotkaniu z premierem
W związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem w poniedziałek wieczorem doszło do spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych. Tematem spotkania, na którym pojawili się przedstawiciele PIS-u, PSL-u i Konfederacji była sytuacja epidemiczna związana…

koronawirus najnowsze informacje

Inf. i fot.: Kancelaria Premiera

Polska

Polska - najnowsze informacje