poniedziałek, 20 marca 2023 11:22

Na jakim etapie budowy domu należy wykonać montaż klimatyzacji?

Autor Artykuł sponsorowany
Na jakim etapie budowy domu należy wykonać montaż klimatyzacji?

Budowa domu to skomplikowane i kosztowne przedsięwzięcie wymagające konsekwentnego realizowania przemyślanego planu. Oznacza to, że określone czynności najlepiej wykonywać w optymalnym momencie, aby dzięki temu zaoszczędzić czas, pieniądze oraz to, co najważniejsze – nerwy. Który etap budowy jest zatem odpowiedni, by wykonać montaż systemu chłodzenia pomieszczeń?

Im wcześniej, tym lepiej

Odpowiednio wcześnie zaprojektowana, ale też wykonana klimatyzacja daje możliwość estetycznego zamaskowania niemal wszystkich jej elementów. To także szansa na to, by precyzyjnie wykończyć obszar wokół jednostek czy przewodów. Decyzja o wykonaniu instalacji na długo przed wprowadzeniem się domowników pozwoli Ci zadbać o ich komfort, jak również bezpieczeństwo domowego sprzętu lub mebli. Kiedy w takim razie jest idealny moment na przeprowadzenie montażu?

Planowanie instalacji na etapie projektowania domu

O ile jest to możliwe, warto już podczas opracowywania projektu domu uwzględnić chęć zamontowania klimatyzacji. Dlaczego to tak ważne? Dobór klimatyzatora uzależniony jest od rozkładu pomieszczeń, metrażu, a co ciekawe – nawet aranżacji poszczególnych pokoi (przykładem jest sypialnia, w której klimatyzator nie powinien znajdować się nad łóżkiem). Sam montaż powinien odbyć się w stanie surowym, już po zainstalowaniu drzwi zewnętrznych oraz okien, ale jeszcze przed wykonaniem elektryki. Istotne jest to, by jak najwcześniej zdecydować o modelu klimatyzatora, ponieważ od tego zależy na przykład grubość rur chłodniczych łączących poszczególne elementy systemu.

Klimatyzacja przed elektryką – dlaczego?

Wykonywanie różnego rodzaju czynności ingerujących w integralność ścian to zawsze ryzyko uszkodzenia instalacji elektrycznej. Z tego względu najlepszym wyjściem jest zamontowanie elementów klimatyzacji jeszcze przed położeniem przewodów transmitujących prąd. O wiele łatwiej jest elektrykowi ominąć przewody klimatyzacyjne giętkimi kablami, niż odwrotnie – grubymi rurami ominąć cienkie przewody elektryczne. Realizując inwestycję związaną z budową domu z klimatyzacją w Krakowie, warto zdecydować się na współpracę z profesjonalistami, którzy poinformują Cię o wszelkich niuansach, takich jak odpowiedni moment na montaż klimatyzatora.

Montując klimatyzację w domu w stanie surowym, ale jeszcze przed położeniem elektryki, możesz zapomnieć o ryzyku uszkodzenia przewodów oraz podwójnej pracy związanej z wykończeniem wnętrza. Fachowcy zadbają o estetyczne ukrycie elementów systemu, a po zakończeniu prac przeprowadzą test sprawności klimatyzacji, udzielając także porad dotyczących konserwacji i czyszczenia.

Technologia - najnowsze informacje

Rozrywka