czwartek, 27 października 2022 03:51

Na murach sądeckiej szkoły pojawił się wyjątkowy mural

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
Na murach sądeckiej szkoły pojawił się wyjątkowy mural

Uczniowie klas pierwszych Zespołu Szkół im. Sybiraków w Nowym Sączu złożyli uroczyste ślubowanie, które odbyło się na placu przed nowosądecką szkołą. Połączono je z odsłonięciem nowego muralu, pn. „Rola podhalańczyków na muralu w Nowym Sączu”, który pojawił się na murach szkoły. Jego bohaterem jest podhalańczyk, a za jego plecami można dostrzec sądecki ratusz i bazylikę. Autorem dzieła jest sądecki artysta mgr Mors, a celem całego przedsięwzięcia jest upamiętnienie Strzelców Podhalańskich.

Dowódcą uroczystości był starszy inspektor ZS Bartłomiej Luberda, a wśród uczestników byli rodzice, bliscy i przyjaciele młodych strzelców oraz dowódcy zaprzyjaźnionych jednostek Wojska Polskiego.

Grupa dwustu strzelców młodego rocznika złożyła uroczyste ślubowanie przed dyrektorem szkoły i jednocześnie komendantem głównym Związku Strzeleckiego „Strzelec” OSW bryg. Sławomirem Szczerkowskim, który podczas uroczystości przekazał także ważną informację o tym, że dzień przed uroczystością ślubowania strzelców, Minister Obrony Narodowej nadał szesnastu szkołom z klasami mundurowymi tytuł KLASA WOJSKOWA ROKU 2022. Jedną z wyróżnionych placówek jest właśnie Zespół Szkół nr 2 im. Sybiraków. Przy tej okazji dyrektor skierował swoje podziękowania za wsparcie rozwoju szkoły do władz miasta, które w imieniu prezydenta Ludomira Handzla reprezentowała wiceprezydent Magdalena Majka. Zastępca Prezydenta Nowego Sącza przypomniała historię 1 pułku strzelców podhalańskich oraz przekazała słowa wdzięczności od prezydenta Handzla; „Synowie i córki Janosików idą zawsze równym krokiem, cieszymy się, że w Nowym Sączu mamy tak wspaniałych młodych ludzi w mundurach. Pragnę podziękować kadrze oraz strzelcom za obecność i uświetnianie miejskich uroczystości, a także za czynny udział w różnego rodzaju akcjach, za pokazy sprawności, musztry i pełnienie służby porządkowej. Wiemy, że można na was liczyć.”

Uroczystość uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej pod dyrekcją ppłk SG Leszka Mieczkowskiego. Tamburmajorem był starszy chorąży sztabowy Wacław Wacławiak. Nie zabrakło również Kompanii Reprezentacyjnej Straży Granicznej pod dowództwem kpt. SG Krzysztofa Nawary oraz Kompanii Reprezentacyjnej Związku Strzeleckiego „Strzelec” pod dowództwem sekcyjnego Marka Wójcika. W uroczystości wzięła udział również poseł na Sejm RP Anna Paluch.

Inf.: UMNS (fot. Magdalena Tomasiak)

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje