wtorek, 29 sierpnia 2023 09:56

Na tę inwestycję mieszkańcy powiatu krakowskiego czekali od lat

Autor Patryk Trzaska
Na tę inwestycję mieszkańcy powiatu krakowskiego czekali od lat

Przedsiębiorstwo Inżynieryjne IBM-Podbeskidzie przebuduje układ drogowy na DK7 w  Libertowie. Koszt prac  to prawie 150 milionów zł. W ramach tej inwestycji powstanie m.in. przejazd pod drogą krajową i trzy kładki dla pieszych. Główne cele  inwestycji to poprawa bezpieczeństwa i zwiększenie przepustowości  Zakopianki w sąsiedztwie Krakowa.

–  Droga krajowa nr 7, czyli popularna „Zakopianka” na odcinku na południe od Krakowa wyczerpuje swoje możliwości techniczne. Liczba pojazdów stale się zwiększa i musimy  nadążać za tą zmieniającą się rzeczywistością. Dlatego przystępujemy do  prac, które zwiększą możliwości tej drogi – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Krajowa Izba Odwoławcza zabrała głos

Najkorzystniejsza oferta została wybrana 11 lipca. Jeden z pozostałych wykonawców odwołał się od tej decyzji do Krajowej  Izby Odwoławczej. To wymusiło wstrzymanie działań zmierzających do podpisania umowy.

W sierpniu wykonawca wycofał swoje odwołanie, co pozwoliło Izbie umorzyć postępowanie. Dzięki temu umowa z Przedsiębiorstwem Inżynieryjnym IBM-Podbeskidzie została podpisana.

Kompleksowa przebudowa

W  ramach inwestycji zlikwidowane zostanie skrzyżowanie Zakopianki z ul. Góra Libertowska i ul. Świetlistą. Z DK7  będzie można w tym miejscu skręcać tylko w prawo. W zamian za to pod  Zakopianką wybudowany zostanie tunel o długości 52 m, który pozwoli na przejazd  między wschodnią a zachodnią częścią Libertowa. Zostanie on zlokalizowany niespełna kilometr na południe od likwidowanego skrzyżowania. W tunelu będzie też ciąg pieszo-rowerowy. W okolicy likwidowanego skrzyżowania zbudowana zostanie kładkę, która zastąpi przejście dla  pieszych.

Zostaną również zlikwidowane skręty w prawo z Zakopianki, w ul. Wesołą w Libertowie (jadąc od strony  Krakowa) i w ul. Parkową w Gaju (jadąc od strony Myślenic). Nie będzie już możliwości wyjazdu z tych ulic na DK7, a odcięte drogi gminne zostaną połączone z drogami łącznikowymi równoległymi do Zakopianki. Zamiast obecnego przejścia dla pieszych wybudowana zostanie kładka.

Zmiany nie tylko na DK7

Wzdłuż  Zakopianki poprawiona i uzupełniona zostanie sieć dróg lokalnych, co pozwoli kierowcom na korzystanie  z tunelu i wjazd na DK7 w kierunku Krakowa i Myślenic. Poszerzona zostanie droga łącznikowa po wschodniej stronie trasy w Libertowie i wjazdy na posesje. Powstaną również dwa ronda. Pierwsze na skrzyżowaniu ul. Świetlistej, drogi łącznikowej  równoległej do Zakopianki i drogi umożliwiającej włączenie się do ruchu  na DK7 w miejscu likwidowanego skrzyżowania. Drugie na skrzyżowaniu ul. Jana Pawła II i drogi łącznikowej prowadzącej do tunelu pod Zakopianką.

Poza dwiema wspomnianymi kładkami wybudowana zostanie jeszcze trzecia, w okolicy obecnego przejścia w Libertowie  przy skrzyżowaniu Zakopianki z ul. Rumianą i ul. Przylesie.

W ramach inwestycji zostaną wybudowane także ekrany akustyczne, ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż drogi łącznikowej pomiędzy ul. Jana Pawła II a ul. Przylesie i dwa przepusty na potoku Olszynka na drogach dojazdowych.

Na realizację inwestycji wykonawca będzie miał 39 miesięcy od podpisania umowy (z wyłączeniem okresów  zimowych od 16 grudnia do 15 marca w czasie robót budowlanych). Prace powinny się zakończyć w połowie 2027 roku.

Inwestycja jest finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego.

inf./fot. GDDKiA

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje

Rozrywka