wtorek, 22 września 2020 12:21

Na terytorium RP bez dokumentów potwierdzających obywatelstwo. Dwaj młodzi Afgańczycy zatrzymani w Muszynie

Autor Aleksandra Tokarz
Na terytorium RP bez dokumentów potwierdzających obywatelstwo. Dwaj młodzi Afgańczycy zatrzymani w Muszynie

W sobotę późnym popołudniem funkcjonariusze Placówki SG w Tarnowie ujawnili 2 cudzoziemców bez dokumentów potwierdzających tożsamość, czy obywatelstwo. Pieszo przekroczyli granicę Polski.

Strażnicy graniczni z Tarnowa otrzymali z Komendy Powiatowej Policji w Krynicy-Zdroju informację o 2 obcokrajowcach, poruszających się pieszo w Muszynie. Funkcjonariusze SG udali się na miejsce, celem przeprowadzenia kontroli legalności pobytu cudzoziemców na terytorium RP. Ustalono, że dwaj młodzi mężczyźni przekroczyli granicę ze Słowacji do Polski pieszo w rejonie miejscowości Leluchów – Cirć. Na teren Słowacji dostali się w naczepie samochodu ciężarowego, wiozącego stal z Serbii.

Cudzoziemcy nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów potwierdzających ich obywatelstwo i tożsamość.  Zostali zatrzymani w związku z tym, że przebywali na terytorium RP bez ważnej wizy lub innego ważnego dokumentu, uprawniającego ich do wjazdu i pobytu w Polsce oraz przekroczyli granicę RP wbrew przepisom prawa. Ustalono, że mężczyźni mają 17 i 18 lat. Oświadczyli, że są obywatelami Afganistanu.

W związku z nielegalnym pobytem, Komendant Placówki SG w Tarnowie wszczął postępowania administracyjne o zobowiązanie cudzoziemców do powrotu, a Sąd Rejonowy w Nowym Sączu wydał postanowienie o umieszczeniu ich w Strzeżonych Ośrodkach dla Cudzoziemców w Białymstoku i Kętrzynie.

inf./fot. Karpacki Oddział Straży Granicznej

Tarnów - najnowsze informacje