poniedziałek, 21 czerwca 2021 10:20

Na Ziemi Gorlickiej przybywa atrakcji

Autor Aleksandra Tokarz
Na Ziemi Gorlickiej przybywa atrakcji

18 czerwca w Skansenie Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku, odbyło się uroczyste otwarcie parku edukacyjno-etnograficznego oraz nowej ekspozycji stałej Pogórzanie i sąsiedzi – stroje ludowe z regionów Polski i Słowacji”.

Zebranych gości powitał Dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów Zdzisław Tohl. Pawilon wystawienniczy z ekspozycją stałą ludowych strojów z pogranicza Polski i Słowacji oficjalnie otworzyła Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Iwona Gibas.

Wystawa „Pogórzanie i sąsiedzi – stroje ludowe z regionów Polski i Słowacji” ulokowana została w zrekonstruowanej stodole. Prezentuje ona odświętne ubiory pięciu grup etnograficznych zamieszkujących pogranicze – po stronie polskiej Pogórzan, Łemków i Lachów Sądeckich, a po stronie słowackiej Szaryszan i Spiszaków.

Edukacyjny park historii budownictwa i maszyn na pograniczu polsko-słowackim został zaprojektowany, by uczyć, ale także bawić – w celu rekreacji i integracji sensorycznej. Obiekty obejmują ekspozycję plenerową, nawiązującą do tradycji regionalnych pogranicza. Poprzez zmysły – dotyk, słuch, węch, a także zabawę, obiekty mają za zadanie wspomaganie terapii sensorycznej.

Zabytkowe pociągi znów zabiorą w podróże. Ostatni raz przejadą z Nowego Sącza do Chabówki
Zabytkowe pociągi zabiorą w podróże po Małopolsce. To już ostatnia okazja do przejazdu na trasie Nowy Sącz - Chabówka w jej oryginalnym kształcie z 1884 roku.

Po oficjalnych otwarciach oraz przemówieniach gości, odbyło się poświęcenie oderstaurowanego przydrożnego krzyża wiejskiego w Skansenie Wsi Pogórzańskiej.

Zarówno park, jak i wystawa stała, dostępna jest dla osób z niepełnosprawnościami słuchu, wzroku oraz posługujących się językiem migowym, a także dla turystów zza zagranicy – dzięki aplikacji mobilnej z autodeskrypcją w języku polskim, angielskim i słowackim.

Park, wystawa stała oraz aplikacja zrealizowane zostały w ramach projektu partnerskiego, którego liderem jest Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów, pod nazwą „Muzea Otwarte – rozszerzenie możliwości programowych instytucji kultury pogranicza polsko – słowackiego” współfinansowanego ze środków Województwa Małopolskiego oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.

inf./fot. UM Gorlice

Gorlice - najnowsze informacje

Rozrywka