piątek, 11 czerwca 2021 09:57

Zabytkowe pociągi znów zabiorą w podróże. Ostatni raz przejadą z Nowego Sącza do Chabówki

Autor Aleksandra Tokarz
Zabytkowe pociągi znów zabiorą w podróże. Ostatni raz przejadą z Nowego Sącza do Chabówki

Para buch, koła w ruch. Rusza VII Edycja Małopolskich Szlaków Turystki Kolejowej. Tradycją stały się już kolejowe podróże po Małopolsce z wykorzystaniem historycznych parowozów i wagonów z początku XX wieku. Rok 2021 będzie kolejnym, w którym będzie można zobaczyć żywą historię kolei i prawdziwe perełki na szynach.

Lokomotywy na parę oraz zabytkowe wagony z drewnianymi ławkami wyjadą na tory podczas przejazdów jakie zaplanowano aż do listopada na trasach do Nowego Sącza, Muszyny, Krynicy, Biecza, Gorlic, Tarnowa, Tuchowa i Żabna.

Szczególnie polecaną w tym roku jest trasa Nowy Sącz – Chabówka, gdyż od listopada 2021 linia ta zostanie zamknięta i będzie przebudowywana w ramach budowy linii kolejowej znanej jako „Podłęże-Piekiełko”. Jest to już ostatnia okazja do przejazdu tą linią w oryginalnym kształcie z 1884 roku.

- Do przejazdów zostanie wykorzystana unikatowa kolekcja sprawnych, zabytkowych lokomotyw i wagonów z pierwszej połowy XX wieku, stacjonujących w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce. Jest to jedyne w Polsce muzeum, które utrzymuje w pełnej sprawności aż cztery parowozy z lat 1932 – 1956 oraz historyczne wagony pasażerskie i towarowe z lat 1896 – 1960 - tłumaczy Łukasz Wideł, wiceprezes Nowosądeckiego Stowarzyszenie Miłośników Kolei.

W projekcie można uczestniczyć na kilka sposobów – jadąc pociągiem, oglądając skład podczas postojów na stacjach, a także śledząc publikacje w Internecie – na Facebooku i Youtube. W trosce o bezpieczeństwo pasażerów przejazdy będą organizowane zgodnie z aktualnymi zasadami sanitarnymi.

Pociągi historyczne „retro” w Małopolsce w sezonie 2021:

  • 4, 11, 18, 25 lipca, 1, 8, 15, 22 sierpnia (niedziele) - trasa Nowy Sącz - Chabówka - Nowy Sącz
  • 25 września (sobota) – Nowy Sącz – Muszyna, Muszyna – Żegiestów, Muszyna - Krynica
  • 26 września (niedziela) – Nowy Sącz – Biecz, Biecz – Gorlice – Nowy Sącz
  • 9 października (sobota) – Tarnów – Tuchów oraz Tarnów - Żabno
  • 10 października (niedziela) – Tarnów – Tuchów oraz Tarnów - Żabno
  • 11 listopada (święto) – Chabówka – Nowy Sącz – Chabówka – ostatni pociąg Nowy Sącz – Chabówka i pożegnanie trasy.

Ponadto, w wakacyjne weekendy PKP Cargo uruchamia przejazdy na krótkiej trasie z Chabówki do Kasiny Wielkiej. Dzięki temu, na trasie kolejowej Nowy Sącz – Chabówka będzie można zobaczyć aż dwa różne składy retro.

Szczegółowe informacje można uzyskać: na stronie internetowej projektu: www.kolejegalicyjskie.pl lub pod numerem telefonu 516-600-333.

fot. Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje