środa, 30 grudnia 2020 12:27

Najbardziej nietypowe imię 2020 roku? Sosnowiec! Ale to nie wszystko

Autor Tomasz Stępień
Najbardziej nietypowe imię 2020 roku? Sosnowiec! Ale to nie wszystko

Najpopularniejsi są Franciszek i Julia. Ale są też imiona bardzo rzadko spotykane, a także takie, na które Urząd Stanu Cywilnego nie chce się zgodzić. Przynajmniej w Katowicach. Tamtejszy magistrat przygotował właśnie podsumowanie najpopularniejszych imion.

Jak wynika z danych Urzędu Stanu Cywilnego w Katowicach, Julia po raz pierwszy jest w mieście najpopularniejszym imieniem dla dziewczynek. Wśród chłopców najwięcej urodziło się Franciszków.

– Mijający rok zdominował koronawirus, na szczęście żaden z rodziców w Katowicach nie chciał nazwać swojego dziecka Pandemia, Sars, Covid, czy Kwarantanna choć w innych częściach Polski podobno takie pomysły się pojawiały. Ten rok w naszym mieście należał zdecydowanie do Julii i Franciszka – mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy urzędu miasta.

– Wśród imion żeńskich liderką po raz pierwszy została Julia, która została nadana 146 razy, o pięć oczek więcej od Hanny, która była liderką w 2017 i 2019 roku. Zuzanna – liderka z 2018 roku zajęła 7 pozycję i musiała uznać jeszcze wyższość trzech innych, pięknych imion. Do pierwszej 10–tki najpopularniejszych imion w Katowicach awansowała po raz pierwszy Laura – podsumowuje dziewczęce imiona Mirosław Kańtor, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Katowicach. Dla chłopców najpopularniejsze było imię Franciszek. - W latach '70, '80, '90 pojawiało się raz, dwa razy na rok. Dwadzieścia lat temu czworo rodziców wybrało je dla swego dziecka. W tym roku aż 167 razy. O drugie miejsce zażarcie walczył Jakub z Janem, który w zeszłym roku był numerem jeden – dodaje kierownik Kańtor podsumowując męskie imiona.

Najpopularniejszy w Polsce Antoni zajmuje w Katowicach tę samą - co rok temu - 4 pozycję. Do pierwszej dziesiątki po raz pierwszy awansował Mikołaj wybrany przez 116 rodziców. Ciekawa jest rosnąca popularność imienia Bruno, nadanego aż 36 razy, podczas gdy wcześniej było ono nadawane bardzo sporadycznie. Podobnie rzecz ma się z imieniem Bianka.

Pojedyncze imiona nietypowe w 2020 roku to: Aurora, Mila, Flora, Megan, Taras, Dylan, Al. Natomiast kierownik Urzędu Stanu Cywilnego  odmówił  nadania dziecku „imienia" Sosnowiec dla chłopca oraz Toshiba dla dziewczynki.

Lista najpopularniejszych imion nadanych w Katowicach w 2020 roku wygląda następująco:

1. Franciszek, 2. Jakub, 3. Jan, 4. Antoni, 5. Mikołaj, 6. Aleksander, 7. Szymon, 8.Filip, 9. Leon, 10. Wojciech

1. Julia, 2.Hanna, 3.Zofia, 4. Maja, 5. Emilia, 6. Alicja, 7. Zuzanna, 8. Lena, 9. Oliwia, 10. Laura

Info: UM Katowice

Polska

Polska - najnowsze informacje