niedziela, 18 czerwca 2023 07:40

Nie tylko w Tatrach. Atakują też w Beskidach. Pogryziona ratowniczka

Autor Katarzyna Jamróz
Nie tylko w Tatrach. Atakują też w Beskidach. Pogryziona ratowniczka

W niedzielę (4 czerwca) w rejonie Magurki Wilkowickiej odbyło się szkolenie topograficzne. Podczas wydarzenia żmija zygzakowata ukąsiła jedną z ratowniczek GOPR.

Pierwszej pomocy poszkodowanej udzielili uczestnicy szkolenia. Kobieta została przetransportowana przez zespół ratowników z CSR Szczyrk do miejsca przekazania Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Następnie trafiła do szpitala, gdzie po podaniu antytoksyny i wykonaniu szeregu badań, pozostała na leczeniu przez ponad tydzień w związku z dużym obrzękiem (cała kończyna dolna) i objawami wymagającymi leczenia farmakologicznego – informuje Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Beskidy.

Ratownicy ostrzegają, że aktualnie w Beskidach zaobserwowano zwiększoną ilość żmij zygzakowatych.

☝️ 4 czerwca w rej. Magurki Wilkowickiej odbyło się szkolenie topograficzne, w którym udział wzięło 25 ratowników Grupy...

Opublikowany przez GOPR Beskidy Piątek, 16 czerwca 2023

Gdy dojdzie do ukąszenia

Podczas kąsania żmija wprowadza w organizm człowieka jad. Najbardziej niebezpieczne są zranienia w okolicy szyi i twarzy. Zazwyczaj jednak ukąszenia dotyczą stóp, łydek oraz dłoni i przedramion. Ukąszenie jest najbardziej niebezpieczne dla dzieci i osób starszych, dla dorosłego bardzo rzadko może być śmiertelne.

Jeśli dojdzie do ukąszenia, osoba poszkodowana i udzielająca pomocy powinny zachować spokój. Podczas udzielania pierwszej pomocy:

  • przemyj ranę (najlepiej mydłem), aby usunąć jad i bakterie ze skóry
  • na ranę możesz położyć zimny okład, żeby zmniejszyć obrzęk
  • unieruchom ukąszoną kończynę i poruszaj się powoli, by jad wolniej rozprzestrzeniał się po organizmie.

Po ukąszeniu przez żmiję wskazana jest wizyta w szpitalu lub wezwanie karetki. Może się okazać, że konieczne będzie podanie surowicy i zastrzyku chroniącego przed tężcem. W 30–60 proc. przypadków żmija kąsa na sucho (bez wstrzyknięcia jadu). Wtedy też warto skonsultować się z lekarzem. Istnieje możliwość wystąpienia opóźnionej reakcji na jad.

Źródło: GOPR Beskidy/pacjent.gov.pl
Fot. Ilustracyjne/KMP Jaworzno

Czytaj również:

Żmija ukąsiła 14-latkę. TPN ostrzega
Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w miniony czwartek (15 czerwca) w rejonie Nosala w Tatrach Zachodnich. 14-letnia dziewczyna, która została ugryziona

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka