wtorek, 10 grudnia 2019 16:53

Nie żyje wokalistka Roxette, Marie Fredriksson

Autor Mirosław Haładyj
Nie żyje wokalistka Roxette, Marie Fredriksson

Po długiej walce z nowotworem zmarła Marie Fredriksson, miała 61 lat. Wokalistka zdobyła sławę z zespołem Roxette, który założyła w 1986 r. razem ze swoim przyjacielem Perem Gessle.  Wokalistka nagrała z nim jego największe hity, takie jak: "It Must Have Been Love", "Listen to Your Heart",  czy "Joyride".

Wiadomość o śmierci swojej partnerki z zespołu skomentował Per Gessle:

"Czas tak szybko przemija. Wydawałoby się, że tak niedawno siedzieliśmy w moim małym mieszkanku w Halmstad i dzieliliśmy się swoimi marzeniami" - oświadczył Per Gessle ze słynnego szwedzkiego duetu Roxette - "Dziękuję Marie, dziękuję za wszystko. Byłaś wyjątkowym muzykiem, piosenkarką. Napełniałaś kolorami moje czarno-białe piosenki. Byłaś cudownym przyjacielem przez ponad 40 lat. Jestem dumny, zaszczycony i szczęśliwy, że mogłem z Tobą dzielić czas, talent, Twoje ciepło, hojność i humor".

Roxette sprzedał ponad 75 milionów płyt na całym świecie, a 19 piosenek grupy Roxette znalazło się na brytyjskiej liście Top 40. Do największy przebojów grupy należą takie utwory, jak: „How Do You Do!”, „Dressed for Success”, „Listen to Your Heart”, „It Must Have Been Love”, „Joyride”, „Spending My Time”, „Sleeping in My Car”, „The Look”, "Fading Like a Flower", „The Big L".

Marie Fredriksson w dzieciństwie mieszkała z rodzicami w Östra-Ljungby. W 1986 razem ze swoim przyjacielem Perem Gessle utworzyła zespół Roxette. W 1992 wyszła za mąż za Mikaela Bolyosa, mają dwójkę dzieci.

W roku 2002 u Fredriksson wykryto guza tylnej części mózgu, w związku z czym musiała przejść intensywne leczenie w Karolinska Hospital w Sztokholmie. W czasie trwania choroby zniosła miesiące chemioterapii i serie napromieniania. Pomimo szybkiego leczenia, natychmiastowej, udanej operacji, Marie doznała trwałego uszkodzenia mózgu. Straciła przez to zdolność czytania, liczenia, a także doznała paraliżu prawej strony ciała i częściowej utraty wzroku w prawym oku.

W styczniu 2003 zespół Roxette otrzymał z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa Królewski Medal z Niebieską Wstęgą. Ceremonia była pierwszą, na której Fredriksson pojawiła się po operacji. W 2004 piosenkarka oświadczyła, że jest już zdrowa. W tym roku również wydała pierwszą solową płytę po angielsku, „The Change”, której teksty opowiadają o jej chorobie i uczuciach.

W 2006 z okazji 20-lecia zespołu Roxette wraz z Perem Gessle wydała płytę z największymi hitami zespołu A Collection of Roxette Hits – Their 20 Greatest Songs! oraz box – The Rox Box / Roxette 86-06. W 2007 wraz z mężem Mikaelem Bolyosem nagrała kolejną anglojęzyczną płytę – „A Family Affair”. W 2018 roku wydana została biografia Marie Fredriksson napisana przez piosenkarkę i Helenę von Zweigbergk.

Inf.: Wikipedia, Onet.pl, RFM24.pl

Fot.: By Eva Rinaldi - roxette, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=24795795

Kultura

Kultura - najnowsze informacje

Rozrywka