wtorek, 10 października 2023 10:45

Nie żyje Andrzej Stawiarski, ceniony krakowski dziennikarz

Autor Marzena Gitler
Nie żyje Andrzej Stawiarski, ceniony krakowski dziennikarz

Informację o śmierci cenionego fotografa i dziennikarza przekazał krakowski oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, którego był prezesem przez dwie kadencje.

9 października zmarł Andrzej Stawiarski. Miał 67 lat. Z wykształcenia był geologiem górniczym. Jeszcze na studiach fotografował wydarzeń lat 80-tych. Pracę w mediach zaczął w opozycyjnej prasie w czasie stanu wojennego. Fotograf i dziennikarz był związany w przeszłości  m.in. z „Gazetą Wyborczą”, „Czasem Solidarności” i „Miesięcznikiem Kapitałowym”. Przez lata był prezesem krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

"Andrzej Stawiarski był związany z Duszpasterstwem Ludzi Pracy przy kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w Mistrzejowicach. Jako fotografik utrwalał uroczystości i demonstracje patriotyczne w latach 1982-1989. Współpracował z Tajną Komisją Robotniczą Hutników „Solidarności” Huty im. Lenina. Wykonywał zdjęcia dla potrzeb krakowskiej konspiracyjnej prasy, m.in. „Hutnika”. Jego prace fotograficzne były wykorzystywane do tworzenia edukacyjnych, niezależnych wystaw eksponowanych m.in. w kościele w Mistrzejowicach. Uczestnik Marszy Szlakiem I Kompanii Kadrowej, za udział, w których był zatrzymywany, przesłuchiwany i karany grzywną.

Odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności (2018), Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości (2023)" - przypomniał krakowski oddział IPN.

Fot. Agnieszka Masłowska (IPN)

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka