piątek, 9 września 2022 16:54

Nie żyje były burmistrz Myślenic. Przed laty zrezygnował ze stanowiska

Autor Tomasz Stępień
Nie żyje były burmistrz Myślenic. Przed laty zrezygnował ze stanowiska

Zmarł były burmistrz Myślenic. W 2003 roku zrezygnował z funkcji gdyż ze względu na opłakany stan finansów miasta nie był w stanie realizować żadnej z przedwyborczych obietnic. Stanisław Kot miał 84 lata

Stanisław Kot został wybrany na stanowisko burmistrza Myślenic w wyborach samorządowych w 2002 roku. Były to pierwsze bezpośrednie wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Wcześniej włodarzy wybierała ze swojego grona w tajnym głosowaniu rada gminy. I tura wyborów przeprowadzona została 27 października 2022 roku. W Myślenicach nie przyniosła ona rozstrzygnięcia i kandydujący z Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Unii Pracy 64-letni wtedy Stanisław Kot pokonał  w II turze (10 listopada) Marka Łatasa z Komitetu Wyborczego Wyborców "Praworządność". Dostał 6575 głosów (55%).

Ale Myślenicami długo nie porządził. Po nieco ponad 100 dniach sprawowania władzy w mieście, w styczniu 2003 roku, Stanisław Kot zrezygnował z funkcji burmistrza. Jak wtedy mówił, stało się to po zapoznaniu się z fatalnym stanem finansów miasta. Środków budżetowych było na tyle mało, wystarczały tylko na wydatki stałe, i spłatę zadłużenia. Nowy burmistrz nie był w stanie realizować żadnej z przedwyborczych obietnic. W wyniku jego rezygnacji, po przedterminowych wyborach marcu 2003 burmistrzem Myślenic został Maciej Ostrowski.

Stanisław Kot zarządzał Myślenicami już wcześniej - przed 1990 roku był naczelnikiem miasta. W czasach komunistycznych było to stanowisko, które odpowiadało funkcji burmistrza. Zlikwidowano je w oparciu o ustawy uchwalone przez Sejm „kontraktowy” w 1990 roku. Był też przewodniczącym Koła Przyjaciół Harcerstwa Hufca ZHP Myślenice. Zmarł w wieku 84 lat. Pogrzeb odbędzie się na Cmentarzu Podgórskim w Krakowie, we wtorek 13 września o godz. 12.00.

Myślenice - najnowsze informacje