niedziela, 21 lutego 2021 19:53

Ciągle nie odnaleziono ciała Jana Lityńskiego. Zginął ratując psa

Autor Marzena Gitler
Ciągle nie odnaleziono ciała Jana Lityńskiego. Zginął ratując psa

Jan Lityński nie żyje. Były poseł i doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego miał 75 lat. O okolicznościach śmierci znanego opyzcjonisty poinformowała jego dobra znajoma - prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Do chwili obecnej nie odnaleziono ciała Jana Lityńskiego. Były polityk spacerował wczoraj wałem przeciwpowodziowym nad Narwią wraz z żoną i psem. W pewnym momencie zwierzak zbiegł czy też zsunął się do rzeki. Jan Lityński wszedł na lód chcą ratować psa, ale lód się załamał. Utonął na oczach żony. Poszukiwania ciała polityka prowadzone są od wczoraj. Uczestniczą w nich policjanci z Pułtuska.

Jan Lityński urodził się 18 stycznia 1946 roku w Warszawie. Zmarł 21 lutego 2021 roku, gdy ratował swojego psa w rzece Narwi.

Jan Lityński był znanym polskim politykiem. W czasach PRL był działaczem opozycji. Był także posłem na Sejm X, I, II oraz III kadencji. W latach 2010-2015 Jan Lityński był doradcą prezydenta Polski ds. kontaktów z partiami i środowiskami politycznymi.

W 1980 roku Jan Lityński został doradcą władz "Solidarności". Działacz polityczny od 1984 działał w podziemiu jako członek Regionalnej Komisji Wykonawczej NSZZ "S” regionu Mazowsze. Jan Lityński w 1989 roku był jednym z uczestników obrad Okrągłego Stołu.

Jan Lityński był oznaczony Krzyżem Komandorskim oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Krzyżem. Natomiast w 2015 roku prezydent Komorowski nadał mu Krzyż Wolności i Solidarności.

"Janek Lityński utonął ratując psa. Janek,kochany, mądry, bojowy przyjaciel. Walczył o demokrację, prawdę ,godność robotników. Straszny smutek" - napisała prof. Lena Kolarska-Bobińska, była Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Poseł do Parlamentu Europejskiego.

foto: Autorstwa Kancelaria Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34522381

Polska

Polska - najnowsze informacje