środa, 13 marca 2024 11:07

Nie żyje Paul Alexander. Człowiek legenda spędził 70 lat w żelaznym płucu

Autor Małgorzata Gietner-Woszczyna
Nie żyje Paul Alexander. Człowiek legenda spędził 70 lat w żelaznym płucu

We wtorek (12 marca) zmarł Paul Alexander. Znany jako "Polio Paul", odszedł w wieku 78 lat, pozostawiając po sobie niezwykłą historię walki z polio. Żyjąc ponad 70 lat w żelaznym płucu, przekroczył wszelkie granice możliwości i stał się symbolem niezłomności.

Urodzony w czasach, gdy polio siało strach i śmierć, Alexander zachorował w wieku sześciu lat. Choroba, która paraliżowała mięśnie niezbędne do oddychania, zmusiła go do spędzenia reszty życia w żelaznym płucu. Urządzenie to, będące wczesną formą respiratora, służyło jako jego stały towarzysz, umożliwiając mu przetrwanie.
Mimo paraliżu i konieczności ciągłego korzystania z żelaznego płuca, Paul nie pozwolił, by jego stan zatrzymał go w dążeniu do celów.

@ironlungman Episode 1 of Convos with Paul! We will be responding to comments and questions about Paul’s life, his polio, and life in an iron lung! Please be positive 😊 #PaulAlexander #poliopaul #ironlung #conversationswithpaul ♬ Chopin Nocturne No. 2 Piano Mono - moshimo sound design

Edukacja i kariera

Podczas życia w żelaznym płucu Alexander nie tylko ukończył szkołę średnią, ale również studia prawnicze na University of Texas, zdobywając tytuł doktora. Jego determinacja pozwoliła mu otworzyć własną kancelarię prawniczą i z powodzeniem reprezentować klientów, pomimo życia z ogromnymi ograniczeniami. Sam określił siebie jako "cholernie dobrego" prawnika. Co więcej z powodzeniem pełnił rolę adwokata, prezentując się w sądzie w eleganckim trzyczęściowym garniturze. Dał radę korzystając z wózka inwalidzkiego i stosując technikę "żabiego oddychania", umożliwiającą chwilowe nabieranie powietrza za pomocą gardła, nie płuc.

Inspirująca walka i działalność

Paul Alexander stał się symbolem niezłomności i inspiracją dla wielu. Jego autobiografia „Three Minutes for a Dog” opowiada o jego życiu i wyzwaniach, które pokonał. Dzięki pomocy przyjaciółki i opiekunki, Mary Kathryn Gaines, mógł udowodnić światu, że ograniczenia fizyczne nie definiują potencjału człowieka.
Polio Paul przyczynił się do zwiększenia świadomości na temat polio, choroby, która dziś jest rzadsza, ale nadal wymaga uwagi i badań. Jego rekord długowieczności w żelaznym płucu może nigdy nie zostać pobity, ale jego dziedzictwo jako człowieka, który pokonał niemożliwe, na pewno przetrwa.

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje

Rozrywka