czwartek, 27 lutego 2020 13:01

Nie żyje Paweł Królikowski. Aktor miał 58 lat

Autor Mirosław Haładyj
Nie żyje Paweł Królikowski. Aktor miał 58 lat

Paweł Królikowski nie żyje. 58-letni aktor zmarł dzisiaj nad ranem.

O śmierci artysty poinformował portal se.pl. Królikowski zmarł po długiej chorobie - 20 grudnia trafił na oddział neurochirurgiczny, którego już nie opuścił.

Aktor, który w kwietniu kończyłby 59 lat, zmagał się z problemami zdrowotnymi. Cztery lata przeszedł operację usunięcia tętniaka mózgu. Zabieg okazał się jednak niewystarczający. We wrześniu podczas emisji jednego z odcinków program "Twoja Twarz Brzmi Znajomo", którego był jurorem, opowiedział o kłopotach zdrowotnych z jakimi się zmaga:

– Na początku maja nie przyjechałem do was na spotkanie. Okazało się, że moje zdrowie nie było okej Musiałem więc coś z tym zrobić, spotkałem ludzi w Szpitalu Bródnowskim, w szpitalu koło Zgierza i tam mi uratowali życie, uratowała mi życie moja żona i uratował mi życie mój profesor Ząbek i okazało się, że mogę żyć, że mogę z wami się spotykać.

Jak napisał portal se.pl, "Aktor trafił do szpitala tuż przed Bożym Narodzeniem, w piątek 20 grudnia. Przebywał na oddziale neurochirurgicznym, gdzie odwiedzali go bliscy".

Kariera

Jego pierwszą rolą ekranową był chuligan w filmie dla dzieci i młodzieży Dzień kolibra (1984), który został wyróżniony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym dla Dzieci w Chicago. W czasie studiów zagrał w telefilmie Łukasza Wylężałka Ludożerca (1987), przygodowym Opowieść Harleya (1987), gdzie skomponował i napisał tekst piosenki Mój Harley, oraz dramacie Pantarej (1987) w roli narkomana.

W 1987 roku ukończył studia na Wydziale Aktorskim filii krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu i związał się z Teatrem Studyjnym'83 im. Juliana Tuwima w Łodzi (1987–1990), w którym zadebiutował rolą Konduktora w spektaklu Lewisa Carrolla Przygody Alicji w krainie czarów. Następnie wraz z żoną przeprowadził się do Wrocławia. W Oddziale Regionalnym Telewizji Wrocław TVP3 reżyser Jan Jakub Kolski zaproponował mu zrobienie własnego programu. Podjął więc pracę w ośrodku telewizyjnym, realizując przez trzynaście lat programy dla młodych widzów – Truskawkowe studio (1990–2000), do którego napisał ponad sto piosenek i cykl dokumentalny To twoja droga (2000–2002). W 1991 roku wystąpił na scenie Wrocławskiego Teatru Współczesnego im. Edmunda Wiercińskiego w musicalu Bertolta Brechta Opera za trzy grosze jako żebrak.

Powrócił na szklany ekran rolą dziennikarza w serialu Czwarta władza (2004). Następnie zagrał postać charyzmatycznego, pełnego energii lekarza onkologa profesora Sławomira Starzyńskiego w telenoweli TVP2 Na dobre i na złe (2005–2006). Telewidzowie mogli go oglądać w roli nieugiętego policjanta Igora Rosłonia (w jednym z odcinków nazwanego Jaworek) w serialu TVP2 PitBull (2007–2008), w roli zakamuflowanego gliniarza w serialu Fałszerze – powrót Sfory (2006) oraz Kusego w serialu TVP1 Ranczo (od 2006–2016), za którą otrzymał w 2007 roku statuetkę „Melonika” dla najlepszego aktora komediowego na Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku. 2 października 2009 wziął udział w programie „Kocham Cię, Polsko!” w drużynie Katarzyny Zielińskiej.

Od 8 marca 2014 do 23 listopada 2019 zasiadał w jury programu "Twoja twarz brzmi znajomo". 16 kwietnia 2018 roku został wybrany na prezesa Związku Artystów Scen Polskich, zastępując Olgierda Łukaszewicza.

Rodzina

Paweł Królikowski był mężem aktorki, Małgorzaty Ostrowskiej-Królikowskiej i ojcem piątki dzieci: Antoniego, Julii, Marceliny, Ksawerego i Jana. Miał brata, Rafała, który również zajmuje się aktorstwem.

Fot.: By Fryta 73 from Strzegom (Wikimedia Commons account: Fryta73) - Paweł Królikowski, CC BY-SA 2.0
Inf.: se.pl, wikipedia.pl

Kultura

Kultura - najnowsze informacje

Rozrywka