środa, 26 kwietnia 2023 11:33

Niecodzienne odkrycie na posesji pod Dąbrową Tarnowską. Na miejscu od razu pojawiła się policja

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
Niecodzienne odkrycie na posesji pod Dąbrową Tarnowską. Na miejscu od razu pojawiła się policja

Na prywatnej posesji w Nieczajnej Górnej odnaleziono dwa pociski artyleryjskie z czasów II Wojny Światowej. Niewybuchy oraz miejsce ich odnalezienia było zabezpieczane przez dąbrowskich policjantów do czasu przyjazdu saperów z jednostki wojskowej w Rzeszowie.

W piątek (21.04. br.) w godzinach południowych, oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej otrzymał zgłoszenie dotyczące znalezienia w Nieczajnej Górnej na terenie posesji prywatnej wystających z nawiezionej świeżo ziemi przedmiotów przypominających niewybuchy. Na miejsce został skierowany policjant zajmujący się rozpoznaniem minersko-pirotechnicznym, który potwierdził, że są to dwa pociski artyleryjskie o długości ok. 40 cm, pochodzące prawdopodobnie z czasów II Wojny Światowej. Niewybuchy oraz miejsce ich odnalezienia było zabezpieczane przez policjantów do czasu przyjazdu saperów.

W poniedziałek (24.04.br.) niebezpieczne pozostałości po wojnie zostały przetransportowane przez żołnierzy na poligon celem neutralizacji.

W związku z trwającymi o tej porze roku pracami polowymi, zdarza się odnajdowanie na terenach rolniczych i w przydomowych ogrodach wybuchowych pozostałości z II Wojny Światowej. Apelujemy o ostrożność. Pomimo, że znajdowane przedmioty przeleżały „bezczynnie” w ziemi przez długie lata, nadal stanowią śmiertelne zagrożenie. Pamiętajmy, aby przedmiotów takich nie dotykać ani próbować przenosić. Ważnym jest również, aby do czasu przybycia właściwych służb, miejsce odnalezienia niewypału bądź niewybuchu zabezpieczyć przed przypadkowym dostępem osób nieświadomych zagrożeń.

Inf. i fot: KPP Dąbrowa Tarnowska

Dąbrowa Tarnowska - najnowsze informacje

Rozrywka