W Lipnicy Murowanej, w minioną niedzielę, odbył się 61. Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego, w którym wzięli udział marszałek Witold Kozłowski i Anna Pieczarka, z zarządu województwa. Obecni byli także wicepremier Beata Szydło, wicepremier Jarosław Gowin, radni województwa Stanisław Bukowiec i Wojciech Skruch.
Lipnicki konkurs palm wielkanocnych, to jedna z najbardziej znanych tego typu imprez w całej Polsce. W tym roku,d o konkursu zgłoszono 48 palm w czterech kategoriach (niskich, średnich, wysokich i najwyższych) oraz 122 palmy dziecięce do 3 metrów wysokości. Najwyższa i najbardziej kolorowa palma liczyła blisko 38 metrów (dokładnie 37,78 m). Jej twórcą był Andrzej Goryl, który od kilku tygodni starannie przygotowywał się do tej rywalizacji. Tegoroczna palma pobiła rekord ustanowiony w 2011 r. przez pana Zbigniewa Urbańskiego, który wynosił 36,04 m. Poniżej prezentujemy wyniki najdłuższych palm z ostatnich dziesięciu lat.
2009 r. – 33,45 m
2010 r. – 35,10 m
2011 r. – 36,04 m
2012 r. – 32,65 m
2013 r. – 32,34 m
2014 r. – 31,84 m
2015 r. – 29,40 m
2016 r. – 30,04 m
2017 r. – 28,59 m
2018 r. – 32,06 m
2019 r. – 37,78 m
Cała trudność postawienia wysokiej palmy kryje się w wytycznych regulaminu konkursu, który wyklucza użycie metalowego pręta jako rdzenia palmy. Można posłużyć się jedynie drewnianą tyczką. Smukłe palmy o grubości pozwalającej na objęcie ich dłońmi, wykonywane są ze starannie układanych pręci i wiązane wierzbowymi witkami. W czubie palma przystrojona jest wiązką trzciny stawowej oraz kolorowymi, bibułowymi wstążkami oraz kwiatami i wiosennymi baziami. Na dodatek palmy wznoszone są wyłącznie siłą ludzkich rąk, przy pomocy lin i specjalnych tyczek, po czym przywiązuje się je do rosnących na rynku starych lip. Brzmi nieco ekstremalnie, ale takie właśnie sceny, zapierające dech w piersiach rozgrywają się co roku na lipnickim rynku.
Niedziela Palmowa w Lipnicy Murowanej to nie tylko konkurs palm. Wydarzeniu towarzyszył barwny jarmark wielkanocny, występy zespołów, a także warsztaty dla najmłodszych. Misternie wykonane i pięknie ozdobione wiklinowe palmy po ocenie przez konkursowe jury zostały postawione przy figurze św. Szymona oraz sędziwych lipach. Na scenie w czasie całodniowego wydarzenia prezentowały się zespoły i grupy artystyczne: Strażacka Orkiestra Dęta z Rajbrotu, Zespół Pieśni „Raj” z Rajbrotu, Zespół „Nadwiślanki” działający przy KGW w Rusocicach, Międzyszkolny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiak” z Krakowa, Zespół Regionalny „Górzanie” z Lipnicy Górnej, Zespół Pieśni i Tańca „Siedlecanie” z Siedlca oraz Strażacka Orkiestra Dęta z Lipnicy Dolnej.
Lipnica Murowana to wyjątkowe miejsce, pełne kultury, historii i tradycji. Miejsce, gdzie od 60 lat na zabytkowym, średniowiecznym rynku w Niedzielę Palmową rozgrywa się widowiskowy, palmowy spektakl. Barwne, dostojne, wykonane z największą dbałością palmy królują nad miejscowością i zachwycają oczy tysięcy turystów.
Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Witolda Kozłowskiego – Marszałka Województwa Małopolskiego.
Zapraszamy do obejrzenia galerii z tego wydarzenia.
Fot. i inf.: UM Województwa Małopolskiego, UG Lipnicy Murowanej.