środa, 22 marca 2023 14:48

Niedziela Palmowa w Tokarni: kolorowe palmy i Jezus Palmowy na osiołku

Autor Marzena Gitler
Niedziela Palmowa w Tokarni: kolorowe palmy i Jezus Palmowy na osiołku

Utalentowane kwiaciarki z Wolontariatu Działaj w Kulturze z Tokarni od kilku miesięcy w Kliszczackim Centrum Kultury misternie przygotowują kwiaty bibułkowe, które przystroją wielkanocne palmy zwane tu bagniecią. Dlaczego warto wybrać się w Niedzielę Palmową do Tokarni?

"Wyjątkowe święta i początek wiosny wymagają wyjątkowej oprawy i zaprezentowania tego rękodzieła. W tym roku na Placu por. M. Targowskiego w centrum pod pomnikiem ustawiona zostanie ponad siedmiometrowa palma ozdobiona tradycyjnymi kwiatami" - zapowiada Kliszczackie Centrum Kultury, które troszczy się o kultywowanie miejscowych tradycji i zachęca do tego przez konkursy z nagrodami.

Kliszczackie tradycje związane z Niedzielą Palmową - fot. Fb. Kliszczackie Centrum Kultury

Ozdobione bibułkowymi kwiatami palmy to nie tylko domena Lipnicy Murowanej. Słynie z nich też Tokarnia. W tym roku również odbędzie się konkurs na najwyższą palmę wielkanocną, który organizują wspólnie Parafia Matki Bożej Śnieżnej w Tokarni oraz Kliszczackie Centrum Kultury. Dodatkowo nagrodzeni zostaną reporterzy, którzy uwiecznią tę tradycję w konkursie Tokarska BAGNIEĆ. Wyłonieni zwycięzcy zostaną uhonorowani dyplomami, nagrodami rzeczowymi, oraz unikatowymi statuetkami roku.

W Niedzielę Palmową w Tokarni oprócz pięknych, kolorowych palm można wziąć udział w procesji, w której wokół kościoła obwożona jest figura Jezusa Palmowego na osiołku.

Kliszczackie tradycje związane z Niedzielą Palmową - fot. Fb. Kliszczackie Centrum Kultury

Obrzęd ten po przeszło dwustu latach przerwy został reaktywowany ponad 55 lat temu przez miejscowego proboszcza, księdza Jana Macha i od 1968 roku nieprzerwanie uświetnia uroczystości Niedzieli Palmowej w Tokarni. Zobaczyć ten unikatowy zwyczaj przyjeżdżają nie tylko turyści z Małopolski, ale z różnych stron Polski, a nawet z zagranicy.  

fot. Fb. Kliszczackie Centrum Kultury

Myślenice - najnowsze informacje

Rozrywka