wtorek, 7 marca 2023 17:37

„Niestety, nie osiągnęłyśmy porozumiewania”. Sytuacja w szpitalu uniwersyteckim pogarsza się

Autor Mirosław Haładyj
„Niestety, nie osiągnęłyśmy porozumiewania”. Sytuacja w szpitalu uniwersyteckim pogarsza się

Konflikt ponad 650 pielęgniarek i położnych z dyrekcją Szpitala Uniwersytecki w Krakowie zaostrza się. Negocjacje podczas nadzwyczajnego posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego Województwa Małopolskiego, które odbyły się w poniedziałek 6 marca w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim nie przyniosły przełomu.

W Szpitalu Uniwersyteckim wobec grupy pielęgniarek i położnych legitymujących się najwyższym wykształceniem – magister pielęgniarstwa/położnictwa ze specjalizacją – pracodawca nie realizuje ustawy w zakresie ustalenia wynagrodzenia zasadniczego odpowiadającego poziomowi wykształcenia. Płaca zasadnicza tej grupy pielęgniarek i położnych od 1 lipca 2022 r. jest zaniżona o ponad 1 500 zł miesięcznie. Dotyczy to grupy ponad 650 pielęgniarek i położnych, które wykonują pracę w wysokospecjalistycznym szpitalu klinicznym.

Rozmowy z Dyrektorem nie przyniosły efektów, natomiast podmiot tworzący – Uniwersytet Jagielloński – wbrew ustawowemu obowiązkowi – odmówił przeprowadzenia kontroli w tym zakresie. Nie uzyskano w związku z tym odpowiedzi na podstawowe pytanie: czy w największym, najnowocześniejszym szpitalu klinicznym w Polsce wykształcenie podstawowej grupy medycznej, jaką są pielęgniarki i położne ma dla Dyrektora i Rektora jakikolwiek znaczenie?

Członkowie WRDS zaprosili na poniedziałkowe posiedzenie mediacyjne Dyrektora Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pielęgniarki i położne były reprezentowane przez ZOZ OZZPiP i Przewodniczącą Jolantą Doroz oraz Wiceprzewodniczącą Lidię Pejas-Grzybek.
Strona społeczna liczyła na efektywne mediacje i zażegnanie wielomiesięcznego konfliktu, a tym samym ustalenie wynagrodzeń zasadniczych według osiągniętego poziomu wykształcenia, co realizował pracodawca do 30 czerwca 2022 r. i zaprzestał od 1 lipca 2022 r.

  • Czytaj także
Kraków: “Na razie próbujemy rozmawiać z dyrekcją”. Konflikt w szpitalu uniwersyteckim zaostrza się
Konflikt 600 pielęgniarek i położnych z dyrekcją krakowskiego Szpitala Uniwersytecki w Krakowie zaostrza się

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka