sobota, 30 października 2021 07:24

Niezaszczepieni górnicy bez podwyżki. Trwają zwolnienia z pracy

Autor Mirosław Haładyj
Niezaszczepieni górnicy bez podwyżki. Trwają zwolnienia z pracy

W tym roku przy podwyżce inflacyjnej zostaną pominięci pracownicy kopalni gipsu i anhydrytu w Niwnicach (województwo dolnośląskie), którzy do 15 listopada nie dostarczą deklaracji o zaszczepieniu się przeciwko koronawirusowi.

Kierownictwo kopalni gipsu i anhydrytu Nowy Ląd, której większościowym udziałowcem jest grupa Atlas, podzieliło załogę na zaszczepionych i niezdeklarowanych. Pracownicy, którzy nie przedstawili deklaracji o zaszczepieniu się przeciw COVID-19, pracują na drugą zmianę, w celu odizolowania ich od reszty załogi. W tym roku przy podwyżce inflacyjnej zostaną pominięci pracownicy kopalni w Niwnicach, którzy do 15 listopada nie dostarczą deklaracji o zaszczepieniu się przeciwko koronawirusowi. Ma ona wynosić od 100 do 350 zł brutto miesięcznie.

Jak informuje money.pl, prezes spółki Nowy Ląd SA i zarządca kopalni Jacek Koźlecki podkreśla, że działania kierownictwa mają na celu zabezpieczenie przyszłości kopalni. W przypadku konieczności zamknięcia wydobycia na parę tygodni z powodu zakażenia koronawirusem, firmy kupujące surowiec wybiorą innych dostawców, a Nowy Ląd wypadnie z rynku.

Z informacji przekazanych przez Koźleckiego wynika, że na 167 pracowników deklaracji nie dostarczyło jedynie kilkanaście osób. Niezaszczepieni również otrzymają podwyżki, jednak mniejsze. Spowodowane jest to koniecznością zorganizowania bezpiecznej pracy, co generuje dla firmy dodatkowe koszty.

Według mec. Miłosławy Strzelec-Gwóźdź, radcy prawnej i partnera zarządzającego z kancelarii prawnej GP Kancelaria Radców Prawnych z Krakowa, udzielanie podwyżki wynagrodzenia zasadniczego jedynie osobom, które złożą deklarację zaszczepienia przeciw koronawirusowi, jest przejawem nierównego traktowania i dyskryminacji.

Inf.: money.pl

Polska

Polska - najnowsze informacje