niedziela, 23 czerwca 2024 09:21

Niezwykłe wydarzenie w Tarnowie. Nocą przejdzie spacer Szlakiem Maszkaronów

Autor Patryk Trzaska
Niezwykłe wydarzenie w Tarnowie. Nocą przejdzie spacer Szlakiem Maszkaronów

W czwartek, (27 czerwca), pod osłoną nocy, z lampami naftowymi w ręku, odbędzie się kolejny spacerek Szlakiem Maszkaronów. Wydarzenie będzie prologiem do nadchodzącego Święta Miasta Tarnowa.

Podczas spaceru organizatorzy będą wyposażeni w lampy naftowe, ale zachęcają wszystkich do przyniesienia własnych źródeł światła. Dodatkowo, każdy uczestnik może zabrać ze sobą wianek z żywych kwiatów lub roślin.

Spacer zakończy się przy kładce nad Wątokiem, gdzie znajdują się maszkaronki symbolizujące zakochanych. Tam, uczestnicy będą mieli okazję wrzucić przyniesione wianki do potoku, co będzie symboliczne zakończenie wydarzenia.

Przypomnijmy, maszkarony są wykonane ze stopu metali i wysokie na 30 cm. Dominuje w nich oczywiście głowa, podobnie jak w tych na tarnowskim ratuszu. Ich wygląd zaprezentowano podczas urodzin miasta. Czternaście trzydziestocentymetrowych postaci zostało zamontowanych w różnych częściach miasta.

Duch Teatru nawiedza wejście do Teatru im. Ludwika Solskiego, Strażnik Żywiołów stanie na schodach przy Placu Węgierskim (od ulicy Fortecznej), a Strażnik Tożsamości będzie bronił Multimedialnego Centrum Artystycznego. Maszkaron Młodych pojawi się na parklecie na ulicy Wałowej (naprzeciwko restauracji Sofa), kolejny pod Zaułkiem Łokietka – gdzie stanie Trefniś. Skręcając w ulicę Kopernika będzie można natknąć się na Sprzedawcę Marzeń (przy Amfiteatrze). Wracając i kierując się na rynek, zapoznamy się z maszkaronem Wszechświata, który stanął przy Pasażu Odkryć.

Idąc później ulicą Krakowską, spotkamy kolejnych, „strasznych” protektorów miasta – na Placu Sobieskiego będzie Nowy Mieszkaniec, na parapecie Czytelni Naukowej – Zaczytany, a przy woonerfie zasiądzie Wiedząca (Ta, która wszystko wie). Skręcając do kina Marzenie natkniemy się natomiast na Filmowca. Zmieniając kierunek i idąc na ulicę Bernardyńską, spotkamy Czystej Wody Maszkarona, a na Kładce Zakochanych nad Wątokiem będą podwójne, zakochane maszkarony. Wynalazca/Wizjoner pojawił się na Placu Szczepanika.

Przy każdej z postaci będzie zamontowany został kod QR, który odsyła nas do strony z filmem promocyjnym oraz aktywną mapką.

Wykonanie wszystkich rzeźb maszkaronów kosztowało 126 tysięcy złotych. Pieniądze pochodziły z Funduszy Norweskich.

Foto: UM Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka