środa, 10 marca 2021 08:31

Niezwykłe znalezisko w Barcicach. “To największe tego typu odkrycie od lat 60. XX w."

Autor Aleksandra Tokarz
Niezwykłe znalezisko w Barcicach. “To największe tego typu odkrycie od lat 60. XX w."

Do niezwykłego znaleziska doszło w Barcicach koło Starego Sącza. Członkowie Stowarzyszenia Historyczno - Eksploracyjnego Sądecczyzny w dolnej części znajdujących się w lesie betonowych bloków zauważyli kamienie z hebrajskimi napisami. Jak się okazało, są to macewy żydowskie, które w czasach II wojny światowej były wykorzystywane przez Niemców do celów budowlanych.

- Nagrobki pochodzą z cmentarza żydowskiego w Nowym Sączu. Odkrycia dokonało Stowarzyszenie Historyczno Eksploracyjne Sądecczyzny. Wygląda na to, że jest to największe tego typu odkrycie od lat 60. XX w. - informują przedstawiciele Sądeckiego Sztetla, organizacji zajmującej się przybliżeniem kultury, religii i historii Żydów.

Nie jest to pierwsze znalezisko, jakiego dokonało Stowarzyszenie Historyczno - Eksploracyjne Sądecczyzny. Co tydzień odwiedzają oni bowiem rejon Starego Sącza, gdzie poszukują tajemnic tego regionu. Jak się okazało, kamienne tablice z hebrajskim pismem zachowały się w bardzo dobrym stanie.

Co z budową skateparku i pumptracku w Starym Sączu?
O budowie skateparku i rowerowego pumptracku w Starym Sączu mówiło się od pewnego czasu. Sprawa nabrała rozpędu, gdy pojawiły się pieniądze z tarczy dla gmin górskich. Wiadomo już, że obiekty nie powstaną przy stawach, tak jak do tej pory planowano.

Odnalezione elementy były wykorzystywane przez Niemców jako podstawy pod betonowe stopy, na których stała konstrukcja magazynów w Nowym Sączu. Taki znajdował się prawdopodobnie przy ul. Węgierskiej. Następnie magazyny były burzone, a stopy musiały zostać przewiezione przez kogoś do Barcic.

Na kamiennych tablicach znajdują się prawdopodobnie imiona i nazwiska zmarłych osób, oraz informacje o tym kim byli i z jakich rodzin pochodzili.

Aż 12 kawałków macew, które udało się odzyskać trafiło już na cmentarz żydowski przy ul. Rybackiej. - Po niemal 80 latach wróciły na swoje miejsce. W wydarzeniu wziął udział rabin sądecki Joel Halberstam, który wyraził olbrzymią wdzięczność za ten niezwykły dar - informuje Sądecki Sztetl.

Nowy Sącz. Uwaga kierowcy! Rusza remont ul. 29 Listopada. Wyznaczono objazdy
Wkrótce rozpocznie się pierwszy etap remontu ul. 29 Listopada. Już jutro, w środę, 10 marca, zamknięty zostanie odcinek od ul. Nawojowskiej do ul. 29 Listopada – bocznej. Wyznaczono objazdy.

inf. Gazeta Krakowska, fot. Facebook/Sądecki Sztetl

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje