piątek, 17 listopada 2023 12:15

Niezwykły zegar słoneczny w Krakowie. Będzie działać również nocą

Autor Patryk Trzaska
Niezwykły zegar słoneczny w Krakowie. Będzie działać również nocą

Już w sobotę o godzinie 17.00 na placu Wielkiej Armii Napoleona przy ul. Powiśle 11, nieopodal Wawelu odbędzie się odsłonięcie 24-godzinnego zegara słonecznego. Fundacja Ideanova rozpisała międzynarodowy konkurs architektoniczno-rzeźbiarski na wizję oraz projekt zegara. Autorem pomysłu, który najbardziej spodobał się jury, został Aleksander Rokosz, młody polski designer.

W 2021 roku miasto podpisało z Fundacją Ideanova umowę o współpracy, której celem było udostępnienie zegara szerszej publiczności. Powstał on w ramach przeprowadzonego wcześniej konkursu architektonicznego. W skład jury konkursowego wchodził również przedstawiciel ZZM. Umowa została podpisana na podstawie wcześniejszego listu intencyjnego.

Koncepcja tego niezwykłego 24-godzinnego zegara słonecznego opiera się na ciekawej idei. W ciągu słonecznego dnia pełni on rolę tradycyjnego zegara słonecznego, zaś po zachodzie słońca (ale też w razie pochmurnej pogody) funkcję cienia wskazującego godzinę słoneczną – przejmuje laser, który jest zasilany energią słoneczną zmagazynowaną w formie energii elektrycznej.

inf. krakow.pl

fot. Fundacja IDEANOVA/krakow.pl

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka