sobota, 24 kwietnia 2021 08:05

Noszenie maseczek wkrótce odejdzie w niepamięć? „Ta data to będzie dobry czas”

Autor Aleksandra Tokarz
Noszenie maseczek wkrótce odejdzie w niepamięć? „Ta data to będzie dobry czas”

Czy już wkrótce będziemy mogli zapomnieć o noszeniu maseczek? Być może stanie się to szybciej, niż myślimy. Jak przekonuje dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego prof. Grzegorz Gielerak „po weekendzie majowym będzie bardzo dobry czas, by zrzucić maski w zewnętrznej przestrzeni”.

W ostatnich dniach zauważamy spadek liczby zakażeń koronawirusem, jednak liczba zgonów spowodowanych Covid-19 wciąż utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Jak przyznał w rozmowie z „Super Expressem” prof. Gierelak, temat jest bardzo złożony. Wpływ na taki stan rzeczy może mieć stosunkowo późne zgłaszanie się przez pacjentów do lekarzy.

- W przypadku Covid-19 ma to o tyle istotne znaczenie, że tzw. okno terapeutyczne, w którym jesteśmy w stanie skutecznie interweniować, podając chociażby leki przeciwwirusowe, jest relatywnie wąskie. Ono sięga od 7. do 9. doby od chwili wystąpienia objawów. A z mojej praktyki wynika, że pacjenci często zgłaszają się w 12. czy nawet 14. dobie - mówił.

Jak wskazał, wiele będzie zależeć od tego, jak sprawnie będzie przebiegać akcja szczepień. - Drugi element, to na ile – mimo wszystko – będziemy się w dalszym ciągu racjonalnie zachowywać. Pamiętajmy, że żadna szczepionka nie daje 100 proc. gwarancji, że się nie zachoruje. Dopóki więc sytuacja epidemiczna się w pełni nie ustabilizuje, dopóty powinniśmy stosować zasadę +DDM+, oczywiście z daleko posuniętym racjonalizmem zachowania - zaznaczył.

Kiedy dzieci wrócą do szkół? Jest wstępny harmonogram
Od najbliższego poniedziałku, 29 kwietnia, hybrydowo naukę rozpoczną dzieci klas I-III z 11 województw. Co z pozostałymi uczniami? Jak się okazuje, jest już wstępny harmonogram, który zakłada powrót poszczególnych klas do nauki stacjonarnej w szkołach.

W dalszej części rozmowy dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego zapewnił, że już wkrótce pojawi się dobry moment, by zrezygnować z maseczek. - Myślę, że po weekendzie majowym, to jest bardzo dobry czas, kiedy będzie można zrzucić maski w zewnętrznej przestrzeni – powiedział.

Jak poinformował podczas środowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski, dokładne zalecenia w tym obszarze mają zapaść w przyszłym tygodniu. Czy to oznacza, że już za tydzień nie będziemy musieli używać maseczek na świeżym powietrzu?

Eksperci są zgodni, że noszenie maseczek na zewnątrz nie jest już konieczne. Jak zapewniał w rozmowie z PAP prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych prof. Robert Flisiak, a także prof. Parczewski, zdecydowanie bardziej trzeba się skupić na miejscach, w których wirus znajduje się w większym stężeniu i dobrze się rozprzestrzenia.

koronawirus najnowsze informacje

fot. ilustracyjne

Polska

Polska - najnowsze informacje