czwartek, 11 kwietnia 2024 09:27

Nowa inwestycja ArcelorMittal w krakowskiej hucie

Autor Katarzyna Domagała
Nowa inwestycja ArcelorMittal w krakowskiej hucie

ArcelorMittal Poland ma zainwestować 40 mln zł w produkcję specjalistycznej powłoki. Prace mają zakończsię w 2025 roku. Produkcja ruszy po uzyskaniu certyfikacji w 2026 roku.

Chodzi o produkcję powłoki Optigal, która będzie wytwarzana w krakowskim oddziale. Po pierwsze umożliwia ona ograniczenie zużycia cynku w procesie, a co za tym idzie zmniejszenie wydobycia tego surowca z naturalnych złóż. Ponadto, produkty pokryte tą powłoką są także bardziej trwałe i wykazują większą odporność na korozję.

Blachy pokryte tą powłoką będą używane głównie w przemyśle budowlanym np. do produkcji płyt warstwowych i blach trapezowych niezbędnych do budowy nowoczesnych hal przemysłowych czy komercyjnych. To zastosowanie wymaga bardzo dobrej przyczepności i wysokich właściwości plastycznych podczas formowania na zimno – tłumaczy Tomasz Plaskura, członek zarządu ArcelorMittal Poland, dyrektor sprzedaży i marketingu wyrobów płaskich na Europę Wschodnią.

Co istotne, wdrożenie nowej powłoki w krakowskim oddziale wymaga szeregu prac modernizacyjnych w walcowni zimnej. Prace projektowe rozpoczęły się pod koniec ubiegłego roku.

Konsekwentnie inwestujemy w część przetwórczą w naszym krakowskim oddziale. Kontynuujemy projekty środowiskowe w wyżarzalni, gdzie zastępujemy piece wykorzystujące atmosferę wytwarzaną z rozkładu amoniaku nowymi piecami wodorowymi. Z kolei dzięki tej inwestycji poszerzamy portfolio krakowskiej huty o produkt, który jest ceniony na rynku przez branżę budowlaną. Wartość obydwu projektów to prawie 100 mln zł – podsumowuje – komentuje Wojciech Koszuta, dyrektor generalny ArcelorMittal Poland.

Fot.: Wikipedia

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka