Oszuści są coraz bardziej bezwzględni i pomysłowi, co niestety wpływa na zwiększoną liczbę udanych wyłudzeń pieniędzy. W ostatnich tygodniach na popularności zyskuje metoda o nazwie "sposób na adwokata", która polega na wykorzystaniu zaufania i poczucia obowiązku pomocy bliskim w trudnej sytuacji.
Scenariusz oszustwa przedstawiła w ostatnim raporcie policja:
Telefon od „adwokata” - starsza osoba odbiera telefon od osoby, która przedstawia się jako adwokat lub radca prawny. Oszust posługuje się specjalistycznym, prawniczym słownictwem, wprowadza atmosferę pośpiechu i stresu;
Historia o wypadku - „adwokat” informuje, że bliski seniora (najczęściej syn, córka lub wnuk) spowodował poważny wypadek samochodowy lub inną groźną sytuację, za którą grozi odpowiedzialność karna. Oszust oznajmia, że poszkodowani żądają odszkodowania, a jedyną możliwością aby uniknąć większych problemów (np. kary aresztu) jest szybka wpłata określonej kwoty;
Prośba o pieniądze - oszust podkreśla, że sytuacja jest bardzo pilna i wymaga natychmiastowego działania. Najczęściej poleca przekazać pieniądze twierdząc, że przyjedzie je odebrać osobiście bądź instruuje osobę starszą aby wyrzuciła określoną kwotę pieniędzy np. przez okno.
Oszustwo opiera się na presji czasu, emocjach i manipulacji zaufaniem. Osoby starsze często czują się odpowiedzialne za rodzinę, co sprawia, że są bardziej podatne na takie działania. Duże znaczenie ma również fakt, że oszuści kontaktują się z osobami starszymi za pośrednictwem połączeń telefonicznych, w trakcie których łatwiej im grać na emocjach i mogą unikać bezpośredniego kontaktu.
Przypominamy pierwszą i najważniejszą zasadę w przypadku próby jakiekolwiek oszustwa. Zawsze należy weryfikować tożsamość dzwoniącego i sprawdzać, czy przedstawione przez niego informacje są prawdziwe. Zasada ograniczonego zaufania może ochronić nas przed utratą dorobku życia.
Foto: policja