piątek, 5 lipca 2024 08:04

Nowak oddała mandat. Burza komentarzy po wczorajszych wyborach marszałka

Autor Marzena Gitler
Nowak oddała mandat. Burza komentarzy po wczorajszych wyborach marszałka

Jedni nie kryją radości, inni przeżywają gorycz porażki. Sieć zalała fala komentarzy po wczorajszych, zakończonych na szóstym podejściu, wyborach marszałka Małopolski. Barbara Nowak, radna związana blisko z posłem Ryszardem Terleckim, który lansował Łukasz Kmitę, po zwycięstwie Łukasz Smółki oddała mandat.  

Wczoraj wieczorem, po pięciu nieudanych próbach, radni sejmiku małopolskiego wybrali marszałka. Atmosfera była napięta, bo zostało im zaledwie 6 dni, aby dojść do porozumienia i zakończyć ciągnący się od 7 kwietnia konflikt w PiS. Nowym kandydatem na marszałka został Łukasz Smółka. To zasługa Małgorzaty Wassermann, która przekonała prezesa Jarosława Kaczyńskiego, aby wycofał Łukasza Kmitę, którego nie chce część radnych PiS.

Na Smółkę zagłosowało 22 radnych, czyli więcej niż wymagana większość, która w małopolskim sejmiku wynosi 20. Udało się też wybrać zarząd. Wicemarszałkami zostali Witold Kozłowski i Ruszard Pagacz, a członkami zarządu Marta Malec-Lech i Iwona Gibas. Zarówno Smółka jak i obie radne byli już we władzach sejmiku, z kolei Ryszard Pagacz był wicewojewodą, zastępcą Łukasza Kmity.

Gorycz porażki nie krył sam Kmita, który nawet nie pojawił się na sesji sejmiku. Jest tym większa, że Łukasz Smółka zaproponował taki sam jak on skład zarządu województwa i zagłosowało na niego 22 radnych, podczas gdy on, w najlepszym dla siebie głosowaniu, zdobył tylko 16 głosów.

Radości z zakończenia pata w małopolskim sejmiku, który zgotowali sobie sami radni PiS nie kryje Małgorzata Wassermann, posłanka z Krakowa, która przyczyniła się do rozwiązania trudnej sytuacji.

  • Zobacz:
“Dość z tym Kmitą”. Posłanka z Krakowa u prezesa
W czwartek wieczorem radni sejmiku wybrali marszałka Małopolski. Samorządowy pat zakończyła posłanka z Krakowa, Małgorzata Wassermann.

"Wspaniały dzień dla Małopolski - mamy Marszałka Województwa! Gratulacje dla Łukasza Smółki i całej naszej małopolskiej drużyny. A teraz - cała naprzód! Dużo pracy przed nami!" - napisała tuż po ogłoszeniu wyników głosowania.

Wspaniały dzień dla Małopolski - mamy Marszałka Województwa! Gratulacje dla Łukasza Smółki i całej naszej małopolskiej...

Opublikowany przez Małgorzatę Wassermann Czwartek, 4 lipca 2024

Głos zabrała też Beata Szydło, której frakcja w sejmiku zbuntowała się przeciwko decyzji prezesa i Łukaszowi Kmicie, jako kandydatowi na marszałka. "Teraz czas na budowanie wspólnego dobra — mam nadzieję, że rozumieją to wszyscy, którzy próbowali stawiać osobiste ambicje ponad małopolską tradycję zgody i porozumienia" — napisała była premier.

"Łukasz Smółka Marszałkiem Malopolski! Serdeczne gratulację! Gorszący serial z wyborem zakończony, liczę na merytoryczne dyskusję i współpracę dla Małopolski" - podsumował po wieczornej sesji Grzegorz Małodobry, szef klubu KO w sejmiku małopolskim.

Łukasz Smółka Marszałkiem Malopolski! Serdeczne gratulację! Gorszący serial z wyborem zakończony, liczę na merytoryczne dyskusję i współpracę dla Malopolski ❗️

Opublikowany przez Grzegorz Małodobry - Radny Województwa Małopolskiego Czwartek, 4 lipca 2024

Z kolei Miłosz Motyka odniósł się do wyniku wyborów na marszałka. Na Smółkę zagłosowało 22 radnych, podczas gdy PiS ma ich tylko 21. Stąd wniosek, że zagłosował na niego ktoś z opozycji. "Przecinając wszelkie spekulacje, WSZYSCY radni klubu PSL-Trzecia Droga w sejmiku małopolskim głosowali PRZECIW kandydaturze Łukasz Smółki. Utrzymuję to, co podkreśliłem w swoim wystąpieniu – PiS nie jest zdolne do rządzenia niezależnie od tego, kto będzie marszałkiem" - ocenił radny sejmiku z PSL i wiceminister w rządzie Donalda Tuska.

"Zmiana kandydata na marszałka oznacza, że część małopolskiego PiSu wypowiedziała wierność Jarosławowi Kaczyńskiemu i ten musiał się cofnąć." - oceniła posłanka Daria Gosek-Popiołek.

Wybory w Małopolsce ocenił też Filip Libicki. "W sprawie wyboru nowego marszałka Małopolski. Jak to mawiał Ludwik Dorn prezes PiS cofa się tylko wtedy, gdy ma wodę powyżej ust" - skomentował poseł PSL.

"

Nie wszystkie komentarze są tak przyjazne. Szpilę Donaldowi Tuskowi wbił Łukasz Kmita, odsunięty przez prezesa PiS od szóstej próby wybrania go na marszałka. "Pogrążona w kryzysie i chaosie sejmikowa opozycja Platforma Obywatelska i PSL nie była w stanie  wystawić nawet kontrkandydata dla kandydat na marszałka PiS!  Donald Tusk został ośmieszony - radni obiecali zwycięstwo. Nie dowieźli…" - skomentował.

Najbardziej zaskakująca jest reakcja Barbary Nowak. Radna PiS związana z posłem Ryszardem Terleckim, który lansował Łukasza Kmitę na marszałka, po zwycięstwie Łukasza Smółki zrezygnowała z mandatu. "Nie uciekłam z pola walki. To nie był front. Po aktach szantażu, próbach przejścia do opozycji, nastąpił podział łupów. Wracający po zdradzie, jeszcze więcej dostali. Wyszłam, bo pamiętam, co obiecałam moim Wyborcom i nie sprzeniewierzę się ślubowaniu radnego. Honor nie ma ceny."- napisała.

Warto dodać, że sprawa, kto obejmie mandat po byłej kurator małopolskiej jest otwarta. Kolejny na liście jest były wojewoda Mateusz Małodziński (zagłosowało na niego 7190 osób), ale to też "człowiek Terleckiego" i podczas obrad sejmiku z balkonu dla gości wraz z nim kibicował Kmicie. Jeśli, tak jak Nowak, obrazi się na radnych i nie przyjmie mandatu - kolejny jest Andrzej Ziobro, który był już radnym sejmiku w poprzedniej kadencji.

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka