czwartek, 4 lipca 2024 19:18

Łukasz Smółka nowym marszałkiem Małopolski. Wybrano też skład zarządu

Autor Marzena Gitler
Łukasz Smółka nowym marszałkiem Małopolski. Wybrano też skład zarządu

O godz. 18 rozpoczęła się VII Sesja Sejmiku Małopolskiego, podczas której kolejny raz radni wybierali marszałka. Jeśli by się to nie udało do 10 lipca, Małopolskę czekałyby przedterminowe wybory.

Przypomnijmy, sejmik małopolski, w którym 21 z 39 mandatów ma PiS, bezskutecznie próbuje porozumieć się co do wyboru marszałka. Piąć razy wybory przegrał lansowany przez Jarosława Kaczyńskiego (i Ryszarda Terleckiego, posła z Krakowa) były wojewoda, poseł Łukasz Kmita. Dwa razy radni odrzucili też kandydata PSL, obecnego wojewodę Krzysztofa Klęczara. Porażkę zaliczył też zgłoszony na ostatniej sesji przez Józefa Gawrona inny kandydat z PiS, również były wojewoda Piotr Ćwik. W głosowaniu, które odbyło się we wtorek, 2 lipca, wzięło udział 39 radnych. Piotr Ćwik uzyskał 6 głosów „za”, Łukasz Kmita 13 głosów „za”. Żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganej liczby głosów, czyli 20. Radni oddali aż 20 głosów nieważnych.

Tym razem miało dojść do zmiany. Nowym kandydatem PiS miał być były wicemarszałek Łukasz Smółka, a kandydatem opozycji mogło okazać się Grzegorz Lipiec. Czy te nieoficjalne informacje się potwierdziły i czy uda się przerwać samorządowy pat? Zapraszamy do obejrzenia naszej relacji.  

Relacja odświeża się automatycznie. Prosimy zaczekać na uruchomienie transmisji.

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka