piątek, 10 stycznia 2020 13:18

Nowy rok, czas podsumowań i nowe wyzwania!

Autor Jakub Kwaśny - Przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowie
Nowy rok, czas podsumowań i nowe wyzwania!

Początek roku to zazwyczaj czas postanowień i noworocznych życzeń. To również czas na podsumowanie mijającego roku i pewien bilans zysków i strat.

W przypadku nowej kadencji Rady Miejskiej, której mam zaszczyt przewodniczyć, taki bilans – mocno subiektywny – bo stworzony przeze mnie, jest bardzo pozytywny. Był to pierwszy (pełny) rok kierowania przeze mnie pracami Rady. Mogę z czystym sumieniem stwierdzić, że wiele dobrych rzeczy udało się nam przyjąć, o kilka wciąż zabiegamy, a jeszcze sporo (bo potrzeb jest zazwyczaj więcej) jest do zrobienia.

Chwile podsumowań warto rozpocząć od spraw czysto organizacyjnych. Sesje Rady Miejskiej trwają znacznie krócej aniżeli miało to miejsce w poprzednich kadencjach, a to za sprawą wytężonej pracy komisji Rady (wiele spraw dyskutuje się właśnie podczas komisji i konsultacji z Prezydentem) oraz zrozumienia samych radnych, że bardziej efektywnie można pracować też w okresie międzysesyjnym. Taką aktywność radni wykazują pisząc wnioski i interpelacje, a także biorąc udział w komisjach (nawet wtedy, gdy nie są ich członkami). Tu warto wspomnieć, że taką aktywność wykazują radni wszystkich klubów.

Jeżeli natomiast podsumować pracę merytoryczną, to wartym zaznaczenia jest fakt, że po raz pierwszy od dawna (sam już nie pamiętam kiedy to było) budżet na kolejny rok został przyjęty jeszcze w grudniu. To dobry sygnał również dla banków i instytucji kredytujących, że w Tarnowie polityka budżetowa – mimo, że niełatwa i wciąż napięta – jest prowadzona w atmosferze konsensusu. To również uchwały, które mają porządkować pewne kwestie, a także nieco naprawiać „świat”. Warto tu przywołać kilka z nich, jak np. ostatnie wystąpienie (w formie uchwały) do Zarządu Województwa Małopolskiego w sprawie zakazu palenia węglem w Tarnowie (ważne z punktu widzenia zmian klimatycznych, które możemy obserwować na bieżąco). To również uchwała krajobrazowa, której celem jest posprzątanie szpetnych reklam z krajobrazu miasta. A także zmiana podejścia do polityki cenowej biletów komunikacji miejskiej. Wyraźnie potaniały bilety okresowe, a dzieciaki ze szkół podstawowych mogą już jeździć za darmo. To co ważne, to również fakt, że dzieciaki również z gmin Tarnów, Lisia Góra czy Pleśna również mają taki przywilej. Te gminy mają podpisane porozumienie z Miastem w sprawie. komunikacji. Początkowo tylko dzieci z miejskich szkół otrzymały taki przywilej, ale w wyniki zabiegów Wójta Grzegorza Kozioła, który wyraził wolę współpracy z miastem również w innych obszarach aniżeli komunikacja miejska, radni zdecydowali się ten instrument promocyjny rozszerzyć również na dzieci z innych gmin. Nie będzie to jednak dotyczyło Skrzyszowa, gdyż nadal do tej gminy miejskie autobusy nie jeżdżą, a wójt Kiwior nie zdecydował się na podpisanie z miastem takiej umowy. Wszystko, mamy nadzieję, jednak przed nami.

Nowy rok to także nowe wyzwania, a wśród nich gospodarka śmieciowa. „Prezent” jaki samorządy w całej Polsce otrzymały od posłów poprzednich kadencji. Dziś właścicielem śmieci są gminy. Każdy z nas wnosi opłatę za śmieci, a przynajmniej powinien. Nie wszyscy jednak są uczciwi wobec władz miasta i swoich sąsiadów deklarując bardzo często zaniżoną liczbę osób zamieszkujących daną nieruchomość. Efekt jest taki, że musimy (wszyscy, którzy płacą) płacić nieco więcej. W dodatku zbyt mało jest w Polsce spalarni odpadów, a nasza segregacja pozostawia wiele do życzenia. Efekt jest tego taki, że w wielu miejscach w Polsce cena za odbiór i ZAGOSPODAROWANIE (to ważne, bo nasza opłata to nie tylko sam odbiór, ale koszty zneutralizowania śmieci) odpadów idą bardzo do góry. Dopóki posłowie nie zrobią z tym systemem porządku, dopóty będziemy mieli do czynienia z kolejnymi „pożarami” składowisk, szarą strefą oraz wciąż kiepskim poziomem recyklingu. A ceny jak rosną tak rosnąć będą, bo koszty powinny być ponoszone z opłat. Co ważne, ani jedna złotówka z tych opłat nie może iść na coś innego, zatem to nie samorządy zarabiają na śmieciach. Miejmy jednak nadzieję, że ten problem podobnie jak i smród w Krzyżu uda się jednak w 2020 roku rozwiązać! Do siego Roku!

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka