czwartek, 26 września 2019 13:59

Nowy Sącz: 30-lecie Związku Sybiraków

Autor Marzena Gitler
Nowy Sącz: 30-lecie Związku Sybiraków

17 września, 80 w rocznicę agresji Sowieckiej na Polskę, w Nowym Sączu swój jubileusz świętował Związek Sybiraków na Sądecczyźnie i Ziemi Gorlickiej. W uroczystościach rocznicowych wzięli udział się parlamentarzyści ziemi sądeckiej i gorlickiej, delegacje służb mundurowych, strzelcy i młodzież szkolna, wicestarosta nowosądecki Antoni Koszyk oraz prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel, który objął obchody patronatem honorowym.

Rocznicę agresji Sowieckiej na Polskę uczczono przy obelisku poświęconym Sybirakom. Po pomnikiem "w hołdzie zamęczonym i pomordowanym na Syberii" spoczęły wieńce i wiązanki kwiatów. Najbardziej wzruszający był moment, kiedy do pomnika podeszli Sybiracy. Na zakończenie uroczystości pod obeliskiem prezes Korczyński zaprosił na okolicznościowe spotkanie z okazji jubileuszu. Na nim wręczył Sybirakom odznaczenia i podziękowania. Przypomniał też ich drogę na Syberię. – Stłoczonych w wagonach, gdzie w jednym towarowym wagonie było nawet siedemdziesiąt osób, ludzie nie mieli możliwości nawet położyć się. A zabrano wszystkich: starców, obłożnie chorych, niemowlęta, kobiety w ciąży, a podróż trwała około miesiąca. Na przystankach zmarłych, a było ich sporo z zimna, głodu i chorób wyrzucano po prostu w śnieg – mówił Kazimierz Korczyński.

Szczególne miejsce w pamięci Sybiraków mają matki – Sybiraczki, które okazując niezwykły heroizm zdołały ocalić swoje dzieci przed śmiercią. Zdecydowana większość żyjących Sybiraków to dzieci, które urodziły się na Syberii lub na krótko przed wywózką. Pamięć matek – Sybiraczek uczczono minutą ciszy. Zebrani wysłuchali wiersza o katordze na nieludzkiej ziemi autorstwa Sybiraka, Mariana Jonkajtysa.

- Nie mogło tutaj zabraknąć prezydenta miasta Nowego Sącza – powiedział Ludomir Handzel do zgromadzonych. - Trzydzieści lat działania Związku Sybiraków już za nami, ale myślę, że następne lata będą pod przewodnictwem pana prezesa równie prężne i będą utrzymywały w naszych sercach i w naszych umysłach pamięć o tych trudnych czasach, o tej nieludzkiej ziemi – powiedział prezydent.

Ludomir Handzel wspomniał również o wydarzeniach, które spowodowały polski holokaust na Wschodzie. - W rozmowie z panią poseł Barbarą Bartuś mówiliśmy także o tym, że trzeba wspomnieć źródło zła. 17 września 1939 roku wojska sowieckie wkroczyły do Polski. Również dzisiaj ten dzień, ten moment trzeba wspomnieć. Bo to było źródło zła, tego niszczenia polskości, niszczenia przejawów naszej wiary, niszczenia przejawów naszej kultury i o tym też musimy pamiętać – zakończył prezydent dodając, że Związek Sybiraków zawsze będzie miał wsparcie we władzach miasta. O znaczeniu Związku dla historycznej pamięci pokoleń mówili między innymi kapelan Sybiraków, ks. prałat Stanisław Czachor i posłowie Barbara Bartuś i Jan Duda.

Prezydent Nowego Sącza otrzymał z rąk prezesa Związku, Kazimierza Korczyńskiego, specjalny dyplom z podziękowaniem za objęcie obchodów 30-lecia patronatem honorowym. Odznaczenia i podziękowania otrzymali zarówno członkowie Związku Sybiraków, jak i osoby reprezentujące instytucje współpracujące z Sybirakami. Był wśród nich między innymi dyrektor Zespołu Szkół nr 2, Sławomir Szczerkowski i prezes Grodzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej Jarosław Iwaniec.

inf i foto: UMNS Powiat Nowosądecki

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka