środa, 4 stycznia 2023 14:34

Nowy Sącz. 9-latek bez wahania pomógł 98-latce. Dzielny chłopiec otrzymał podziękowania z rąk komendanta

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
Nowy Sącz. 9-latek bez wahania pomógł 98-latce. Dzielny chłopiec otrzymał podziękowania z rąk komendanta

Dzięki rozwadze seniorki i pomocy, której w kryzysowej sytuacji udzielił jej 9-letni Jakub z Nowego Sącza, kobieta uchroniła swoje oszczędności przed oszustami, a policjanci szybko zatrzymali przestępcę. Postawa chłopca zyskała uznanie szefa sądeckich policjantów, który wczoraj (3 stycznia br.) osobiście podziękował 9-latkowi.

Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu, insp. dr Krzysztof Dymura 3 stycznia spotkał się z 9-letnim Jakubem oraz jego tatą, by podziękować chłopcu za właściwą reakcję i pomoc 98-letniej sąsiadce, od której przestępcy chcieli wyłudzić pieniądze tuż przed Świętami Bożego Narodzenia. Komendant, wręczając chłopcu pamiątkowy dyplom oraz maskotkę sądeckiej policji, zwrócił się do niego takimi słowami:

Serdecznie dziękuję Ci za wzorową postawę i pomoc, której udzieliłeś 98-letniej mieszkance Nowego Sącza. Dzięki temu oszust, który chciał wyłudzić pieniądze od seniorki, został zatrzymany przez funkcjonariuszy, a starsza pani uchroniła swoje oszczędności. Twoja postawa jest godna naśladowania”. Szef sądeckich policjantów pogratulował również rodzicom chłopca, przekazując na ręce taty okolicznościowy list.

Przypomnijmy, 20 grudnia około godziny 13:30 sądeccy policjanci otrzymali zgłoszenie z prośbą o interwencję na jednym z osiedli w Nowym Sączu w związku podejrzeniem oszustwa. Patrol szybko udał się we wskazane miejsce. Podczas rozmowy ze zgłaszającą okazało się, że do jej 98-letniej krewnej na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna podający się za prokuratora i poinformował, że złodzieje chcą ją napaść i okraść jej mieszkanie. W tym samym czasie seniorka prowadziła rozmowę również z telefonu komórkowego z drugim mężczyzną, który rzekomo miał być policjantem. Ten wmówił kobiecie, że musi przekazać mu 8 tysięcy złotych, które będą opłatą za ochronę. Przezorna 98-latka, która miała spore wątpliwości co do intencji rozmówców, postanowiła zadzwonić do swojej rodziny, by się poradzić w tej sprawie. Żeby to zrobić, musiała jednak skorzystać z innego aparatu telefonicznego, dlatego kazała mężczyznom czekać na linii i na chwilę wymknęła się z mieszkania. Pomocy starszej pani udzielił 9-letni Jakub, który ze swojego telefonu wybrał numer do krewnej seniorki.

Rodzina, słysząc o zdarzeniu, od razu zorientowała się, że to próba oszustwa. Kiedy rzekomy policjant rozmawiał z 98-latką przed drzwiami do mieszkania, krewni seniorki przybyli na miejsce i ujęli nerwowo zachowującego się mężczyznę. Chwilę później został zatrzymany przez sądeckich policjantów i przewieziony do komendy. W toku prowadzonych czynności sądeccy policjanci przedstawili 38-letniemu mieszkańcowi województwa śląskiego zarzut usiłowania oszustwa, za co grozi mu kara do 8 lat więzienia. Decyzją sądu mężczyzna został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje