czwartek, 10 grudnia 2020 11:07

Nowy Sącz: Miał wygrać 8,5 tys. dolarów. Stracił wszystkie oszczędności

Autor Aleksandra Tokarz
Nowy Sącz: Miał wygrać 8,5 tys. dolarów. Stracił wszystkie oszczędności

Byli już fałszywi krewni, znajomi, funkcjonariusze, amerykańscy lekarze pracujący na Bliskim Wschodzie, którzy prosili o przechowanie oszczędności swojego życia i rzekome milionowe spadki po nieznanych krewnych z Afryki. W taki sposób oszuści wyłudzili od sądeczan od kilku tysięcy do blisko pół miliona złotych! Na początku grudnia kolejny mieszkaniec naszego regionu stracił swoje pieniądze. Tym razem oszust poinformował mężczyznę o sporej wygranej, ale zamiast zysku skończyło się utratą blisko 60 tysięcy złotych.

1 grudnia br. około godz. 14 do jednego z mieszkańców powiatu nowosądeckiego zadzwonił telefon. Męski głos w słuchawce poinformował seniora, że właśnie wygrał 8,5 tysiąca dolarów. Oszust tak umiejętnie prowadził rozmowę, że starszy pan uwierzył we wszystko, co usłyszał. Zaufał nieznajomemu i podał mu pełne dane do swojego rachunku bankowego oraz dane z dowodu osobistego, co było warunkiem odebrania rzekomej wygranej.

Oszust w ciągu następnych godzin dzwonił do seniora kilkukrotnie z różnych numerów i prosił o kody przychodzące smsem na telefon starszego pana. Niczego nie podejrzewający mężczyzna podał kilka takich kodów, dzięki którym oszust autoryzował przelewy z jego konta na kwotę ponad 41 tysięcy złotych. Dodatkowo sądeczanin na nieznany rachunek bankowy przelał jeszcze 18,5 tysiąca złotych. W ten sposób mężczyzna stracił łącznie blisko 60 tysięcy złotych.

Tragiczny wypadek w Żegiestowie! Traktor przygniótł mężczyznę
Wczorajszego popołudnia służby ratunkowe wezwane zostały do Żegiestowa. Na zboczu ciągnik rolniczy przewrócił się i przygniótł 65-letniego traktorzystę. Mężczyzna zginął na miejscu. Zgłoszenie do służb [/informacje/wypadki] dotarło około godziny 14:30. Na pomoc ruszyły zastępy z JRG w Krynicy Zdroj…

Policjanci apelują o rozwagę i zachowanie szczególnej ostrożności w kontaktach z nieznajomymi

Trzeba pamiętać, że wyobraźnia oszustów nie zna granic. Potrafią bardzo szybko wzbudzić zaufanie swojej ofiary, a stosowane przez nich techniki manipulacji psychologicznej czy presja czasu działają na ich korzyść.

-By uniknąć nieprzyjemności i straty sporej sumy pieniędzy przede wszystkim powinniśmy zachowywać szczególną ostrożność w kontaktach z osobami poznanymi przez Internet czy podczas rozmowy telefonicznej, a czerwona lampka powinna włączyć się już wtedy, gdy proszą o pieniądze albo dane do bankowości elektronicznej. Pod żadnym pozorem nie przekazujmy takich danych oraz nie udostępniajmy kodów aktywujących przelewy czy kodów BLIK - informują policjanci.

O wszystkich wątpliwych sytuacjach i próbach wyłudzenia pieniędzy należy natychmiast informować Policję dzwoniąc do najbliżej jednostki lub pod numer alarmowy 112.

inf./fot. KMP Nowy Sącz

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje