czwartek, 8 września 2022 15:20

Nowy Sącz: Niecodziennego odkrycia dokonali kajakarze!

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
Nowy Sącz: Niecodziennego odkrycia dokonali kajakarze!

Wczoraj (7 września) po południu w korycie rzeki Dunajec trenujący kajakarze zauważyli skorodowany pocisk moździerzowy. O niewybuchu natychmiast zostali zaalarmowani sądeccy policjanci, którzy zabezpieczali znalezisko do czasu przyjazdu patrolu saperskiego.

7 września około godziny 16:20 oficer dyżurny sądeckiej komendy otrzymał zgłoszenie, że w rejonie mostu przy ulicy Legionów w Nowym Sączu, w odległości około 10 metrów od brzegu, trenujący na Dunajcu kajakarze, znaleźli skorodowany niewybuch. Powiadomieni o znalezisku funkcjonariusze natychmiast udali się we wskazane miejsce. W pierwszej kolejności niewybuch o długości ok. 35 cm sprawdził policjant z grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego sądeckiej Policji, stwierdzając, że to pocisk moździerzowy pochodzący najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej. Powiadomiony został również 16. Batalion Powietrznodesantowy z Krakowa, którego załoga dzisiaj, tj. 8 września br. sprawdziła niewypał, zabezpieczyła go w pojeździe pirotechnicznym, a następnie zabrała pocisk do neutralizacji.

-Uwaga na niewybuchy, mogą być śmiertelnie niebezpieczne

-apelują policjanci.

Niewybuchy, mimo wielu lat spędzonych głęboko w ziemi, nadal mogą stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi. Pamiętajmy, że takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem dotykać ani przenosić, ponieważ jakiekolwiek manipulowanie przy nim grozi wybuchem, a co za tym idzie uszkodzeniem ciała, a nawet śmiercią osoby przebywającej w jego pobliżu! W przypadku znalezienia niewybuchu czy amunicji należy natychmiast powiadomić policję, a do czasu przybycia funkcjonariuszy zabezpieczyć to miejsce i nie dopuścić, by inne osoby nieświadome zagrożenia naraziły się na niebezpieczeństwo. Następnie policjanci będą zabezpieczać takie znalezisko do czasu przyjazdu specjalistycznego patrolu saperskiego, który zabierze niewypały czy amunicję do detonacji.

Inf. i foto: KMP NS

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje