sobota, 29 czerwca 2019 12:35

Nowy Sącz: Odpust Św. Piotra i Pawła po galicyjsku

Autor Marzena Gitler
Nowy Sącz: Odpust Św. Piotra i Pawła po galicyjsku

Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu zaprasza w niedzielę na tradycyjny Odpust na Świętych Piotra i Pawła. Przez cały dzień na zwiedzających czekają rozmaite wydarzenia związane z obyczajowością i kulturą ludową m.in. Koncert pieśni do świętych zespołu Vox Angeli, warsztaty rzemieślnicze, spektakl dla dzieci Teatru Gry i Ludzie, czy nauka tańca tradycyjnego.

PROGRAM

10.00 – 18.00
Kiermasz odpustowy rzemiosła i sztuki ludowej, zwiedzanie ekspozycji

10.30
Uroczysta msza święta odpustowa w kościele z Łososiny Dolnej pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła wraz z procesją. Oprawę muzyczną mszy zapewni chór „Passionato” z parafii NMP Królowej Polski ze Świniarska pod dyrekcją Małgorzaty Liber

11.30 (po mszy św.)
Koncert pieśni do świętych Dziady. Odpusty. Kalwaryje w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej i Tradycyjnej „Vox Angeli” z Rzeszowa

13.00 – 17.00
Wspólnie kręcimy korbą – prezentacja i warsztaty gry na instrumentach historycznych z pracowni lutników Leszka Pelca i Lucjana Kościółka (plac koło kościoła z Łososiny Dolnej)

14.00
Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata – spektakl dla dzieci na podstawie baśni Zofii Kossak w wykonaniu Teatru Gry i Ludzie (łąka obok zagrody z Gostwicy nr 2)

15.00
Koncert łemkowskich pieśni nabożnych w wykonaniu Julii Doszny  i Antoniego Pilcha (cerkiew z Czarnego)

16.00 – 18.00
Hulaj dusza! – nauka tańca tradycyjnego, zabawy odpustowe i wspólna potańcówka z Zespołem Regionalnym „Wilkowicanie” z Wilkowiska (zagroda z Obidzy nr 52)

Ponadto:

Obrzędowość doroczna – tradycje i odniesienia – wystawa fotograficzna sądeckiej obrzędowości dorocznej (szopa kieratowa z Krużlowej nr 13)

Odziej się paradnie! – przymierzalnia rekonstrukcji strojów regionalnych ze zbiorów muzeum (stodoła z Biegonic nr 3)

Kuchnia regionalna (łąka obok stodoły z Zarzecza nr 58)

Pokazy i warsztaty rzemieślnicze: wyrób krywulek (chałupa z Łosia nr 39), malarstwo na szkle (zagroda kolonistów z Gołkowic nr 70), wyplatanie girland z bibułkowych kwiatów (chałupa z Gostwicy nr 2), pisanie ikon (chałupa z Wierchomli nr 32), wyrób koronki klockowej (dwór szlachecki z Rdzawy)

Atrakcje dla najmłodszych: wyrób różańców z ciasta (młyn z Kamienicy), pieczenie i ozdabianie pierniczków odpustowych (Kafechatka) pokazy wyrobu zabawek z gliny (spichlerz z Męciny nr 16) i zabawek z drewna (chałupa z Mszalnicy nr 20)

inf. i foto: Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu

Nowy Sącz - najnowsze informacje