środa, 28 października 2020 12:02

Nowy Sącz: Przy szpitalu powstało mobilne laboratorium. Skrócą się kolejki karetek do SOR?

Autor Aleksandra Tokarz
Nowy Sącz: Przy szpitalu powstało mobilne laboratorium. Skrócą się kolejki karetek do SOR?

Jeszcze w tym tygodniu pracę rozpocznie mobilne laboratorium, które stanęło przy Szpitalu Specjalistycznym im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu. W ciągu dobry będzie można przebadać w nim około tysiąca próbek.

Kiedy w marcu w Polsce pojawiły się pierwsze przypadki koronawirusa, w Małopolsce działało tylko jedno laboratorium, umiejscowione w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II. Obecnie, na opracowanej przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Krakowie liście podmiotów prowadzących badania laboratoryjne na rzecz Małopolski znajduje się 15 podmiotów. Dodatkowe możliwości daje wykorzystanie laboratoriów mobilnych. Takie zostało uruchomione przy Szpitalu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu. Uruchomione ma zostać jeszcze w tym tygodniu.

Jakie korzyści niesie ze sobą uruchomienie takiego punktu? Skróci to między innymi kolejki karetek, czekających do SOR-ów.

-Mobilne laboratorium, które zostało uruchomione przy nowosądeckim Szpitalu, to doskonałe narzędzie pozwalające eliminować „wąskie gardła”. Z pewnością skróci się czas oczekiwania na wyniki, na czym skorzystają pacjenci. To także niezwykle istotne ułatwienie dla lekarzy podejmujących decyzje w zakresie hospitalizacji – podkreślił wicewojewoda Józef Leśniak.

- Uruchomienie tego laboratorium bardzo usprawni pracę sadeckiego szpitala – dodała Lidia Zelek, dyrektor sądeckiej placówki. – Usprawni to triażowanie pacjentów w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Jeśli po badaniu okaże się, że pacjent jest ujemny to trafi na docelowy oddział.  Natomiast jeśli wynik okaże się dodatki to chory trafi na oddział przeznaczony dla pacjentów „covidowych”.

Dziennie w mobilnym laboratorium będzie mogło być wykonane nawet tysiąc testów.

Za uruchomienie mobilnego punktu podziękował także prezydent Nowego Sącza, Ludomir Handzel. Poinformował jednocześnie, że w mieście uruchomiono również dodatkowy punkt poboru wymazów DRIVE-THRU. Znajduje się on za halą MOSiR przy ul. Nadbrzeżnej. Jest czynny codziennie od 7 – 13, za wyjątkiem wtorku, kiedy otwarty jest w godzinach 13 do 18.

fot. Małopolski Urząd Wojewódzki


Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje